Konec globálního oteplování? Špatná zpráva vědců

Domácí Domácí
14. 10. 2013 10:27
Tání arktického ledu nebylo letos tak dramatické jako v posledních letech
Arktida - satelitní snímek NASA.
Arktida - satelitní snímek NASA. | Foto: NASA

Praha - Sezona tání arktického ledu skončila, a lze tedy říct, že bylo oproti posledním rokům mírné. Zastavuje se globální oteplování? Přílišný optimismus musí brzdit data za posledních 30 let. V minulosti přečkalo běžně o 2 miliony kilometrů čtverečních více ledu.

Tání letos nedosáhlo takové síly jako v minulých letech a v polovině září se ukazatel rozlohy mořského zalednění zastavil na hodnotě 5,10 milionu kilometrů čtverečních. To bylo mnohem více než loni, kdy padlo rekordní minimum (3,41), ale i podstatně více než v letech 2011 a 2010," vypočítává meteorolog Martin Štros ze společnosti Meteocentrum.

Letošní letní tání se podle jeho údajů velmi podobalo roku 2009, a to nejen svým konečným výsledkem (tehdy zbylo v září 5,13 mil. km2 ledu), ale i průběhem. Také v letech 2008 a 2007 roztálo více ledu než letos.

V kontextu posledních let tedy bylo letošní tání velmi mírné a ledu přežilo do podzimu hodně.

Změna trendu? Kdepak

"Jiné je to ovšem v případě, že vezmeme v úvahu dlouhodobější průměr, například posledních 30 let, tak i letošní údaj o přeživším ledu je velmi nízký. V minulosti běžně přečkalo léto více než 7 milionů kilometrů čtverečních ledu. Poslední údaj tedy rozhodně nenaznačuje změnu trendu v oblasti severního pólu, jde spíše o náhodu," upozorňuje meteorolog.

I tak to ale podle něj podporuje stále rostoucí názorový proud, že se klimatická změna v posledních letech zastavila a globální teplota nyní stagnuje.

Foto: NASA odhaluje nezvratné změny světa:

Podle poslední zprávy vědců sdružení v Mezivládním panelu pro klimatickou změnu (IPCC) člověk jednoznačně může za globální oteplování a změny klimatu. Vědci tvrdí, že pravděpodobnost lidského vlivu na klimatické změny činí 95 procent. Ještě v roce 2001 přitom odhadovali tento podíl na 66 procent.

Panel pro klimatickou změnu konstatoval, že je oteplování vzduchu, země i oceánů "nepochybné", a varoval, že pokud lidstvo nepřestane produkovat skleníkové plyny, nepovede to jen k oteplení planety, ale také ke změnám všech aspektů klimatického systému.

Do roku 2100 se má podle nové projekce zvýšit průměrná globální teplota o více než dva stupně Celsia oproti současnému stavu. Na některých místech bude nárůst extrémnější. Například v Austrálii experti předpovídají vzestup až o čtyři stupně.

Kontinentální Evropu čeká podle zprávy více prudkých dešťů a například Velkou Británii v nejbližších letech zasáhne ochlazení. Hladina světového oceánu vzroste do roku 2100 o 26 až 82 centimetrů.

 

Právě se děje

Další zprávy