Konec daně za velká prsa, slibuje obchod

ČTK ČTK
11. 5. 2009 12:50
Londýn - Britské ženy zase jednou vyhrály, když se jim podařilo přimět řetězec obchodních domů Marks , aby je přestal trestat za větší poprsí vyššími cenami podprsenek.

Marks&Spencer totiž zdražil podprsenky velikosti DD a větší o dvě libry (asi o 60 korun) oproti menším velikostem. Zdůvodnil to tím, že podprsenky větších velikostí je nákladnější vyrobit.

Ovšem řada Britek považovala "daň za větší prsa" za diskriminaci a nemínila se s tím smířit.

Třicetiletá Beckie Williamsová z Brightonu rozjela kampaň Busts 4 Justice (Poprsí za spravedlnost) a na její stránce na Facebooku se k protestu připojilo na 14 tisíc rozhořčených žen, jejichž počet stále přibýval.

Williamsová si dokonce koupila za 3,4 libry jednu akcii Marks&Spencer a hodlala na červencové valné hromadě akcionářů proti cenové diskriminaci podprsenek vystoupit.

Jí a jejím souputnicím především vadilo, že u jiných artiklů obchodní dům ceny podle velikostí nerozlišoval.

Jako odškodnění slevy

Nakonec ale Marks&Spencer ustoupil už nyní, když si kromě internetové kampaně začala protestu všímat i média a postavila se na stranu nespokojených žen.

Obchodní dům dnes otiskl v britských listech celostránkový inzerát s dvojsmyslným titulkem We boobed (Zvorali jsme to, přičemž boob znamená jako podstatné jméno také prsa).

Největší britský prodejce oděvů oznámil, že nejen srovná od soboty ceny podprsenek, ale jako odškodné nabídl svým zákaznicím, že v příštích dvou týdnech budou všechny podprsenky o čtvrtinu levnější.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy