Konec asistenčních koní, prasat a pávů v letadlech. Aerolinky mění přepravní podmínky

ČTK ČTK
4. 12. 2020 9:35
Americké letecké dopravní společnosti už nebudou muset převážet v kabině letadla nejrůznější zvířata, o nichž cestující tvrdí, že jsou jejich emocionální podpora.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Éra koní, prasat, pávů a krocanů, které se lidé pokusili vzít s sebou na palubu "z psychologických důvodů", tak končí, informuje zpravodajský portál BBC. Podle středečního rozhodnutí amerického ministerstva dopravy jsou jedinými zvířaty, která mohou být považována za asistenční, psi.

Ministerstvo vysvětlilo, že neobvyklá zvířata v kabině letadla "narušila důvěru lidí v legitimitu asistenčních zvířat". Aerolinky dříve upozorňovaly, že lidé pravidel týkajících se přepravy asistenčních zvířat zneužívali a jiní pasažéři si pak stěžovali. Navíc byla dosavadní praxe podle přepravců nebezpečná a vzrostl počet incidentů, při kterých zvíře jiného cestujícího kouslo.

Dosud totiž na federální úrovni neexistovala regulace týkající se problematiky zvířat představujících emocionální podporu, takže přepravci s nimi museli zacházet jako s asistenčními zvířaty, která mají na rozdíl od mazlíčků za zákona právo na přepravu zdarma.

Za asistenční psy mohou být podle nových pravidel považováni ti, kteří jsou "cvičení k práci nebo úkonům ve prospěch osoby s postižením". S ostatními zvířaty by nově dopravní společnosti měly nakládat jako s mazlíčky a umisťovat je za poplatek do zavazadlového prostoru.

Mohlo by vás zajímat: Psí detektory na covid-19

Psí detektory na covid-19. Celníci už pro pražské letiště cvičí šest psů | Video: Erika Šedivá
 

Právě se děje

Další zprávy