Komik se omluvil za 20 let starý rasistický vtip. Diváci chtějí, ať v televizi skončí

Magazín Magazín
27. 5. 2020 17:00
Americký komik a moderátor populárních nočních talkshow Jimmy Fallon se omluvil za to, že si v jednom ze starších skečů televizního pořadu Saturday Night Live utahoval z Afroameričanů. Skoro zapomenutá zábavná scénka se totiž po dvou dekádách opět vynořila na sociálních sítích a vyvolala vlnu rozhořčení.
Americký komik a moderátor Jimmy Fallon
Americký komik a moderátor Jimmy Fallon | Foto: ČTK

Fallon sklidil ostrou kritiku za to, že si ve 20 let starém skeči nanesl na obličej divadelní make-up známý jako blackface. Ten se ve Spojených státech poprvé objevil před více než 200 lety a dnes je vnímaný jako nevhodná karikatura, která šíří stereotypní a rasistické představy o Afroameričanech, píše britský list The Guardian.

Fallon v roce 2000 tmavé líčení použil proto, aby se co nejvěrohodněji převtělil do role černošského herce Chrise Rocka. Video s jeho hereckým výstupem se na internet střídavě vracelo už v minulých letech, ale když ho nyní na konci května jeden uživatel nahrál na Twitter, vyvolalo nečekaně vyhrocenou odezvu.

Na sociální síti se rychle rozšířila výzva volající po tom, aby Fallon okamžitě skončil jako moderátor oblíbeného pořadu Tonight Show vysílaného americkou stanicí NBC. Někteří kritici byli shovívavější a požadovali po komikovi jen omluvu. "Nikdy neuznal, že to byla chyba, a přiznejme si, že ani není vtipný," napsal například jeden z diskutujících.

"Nechceme, aby Jimmy zmizel z televizních obrazovek. Jde nám jen o to, aby se černochům veřejně omluvil za tenhle útočný a nechutný projev rasismu," citoval deník The Independent dalšího z Fallonových kritiků. Sám moderátor se nenechal dlouho pobízet a hned den poté zveřejnil na Twitteru vlastní vyjádření.

"V roce 2000 jsem v pořadu Saturday Night Live udělal příšerné rozhodnutí a při ztvárňování Chrise Rocka jsem si nanesl blackface. Neexistuje pro to žádná rozumná omluva. Je mi moc líto, že jsem se do něčeho takhle agresivního pustil, a děkuji vám všem, že jste mě přiměli přihlásit se k odpovědnosti," napsal.

Fallon ovšem není jedinou televizní hvězdou, která blackface v minulosti použila a později se za to setkala s odsouzením. Podobný incident potkal také herce a moderátora Jimmyho Kimmela nebo komičku Sarah Silvermanovou, která kvůli tomuto prohřešku podle svých slov dokonce přišla o roli v jednom filmu.

Megyn Kellyová musela v roce 2018 opustit místo moderátorky televizních zpráv na stanici NBC poté, co obhajovala použití blackface v rámci halloweenského kostýmu. Kanadský premiér Justin Trudeau se zase během loňské kampaně za své znovuzvolení musel omluvit za fotky, které ho usvědčovaly z toho, že si tmavý make-up nanesl na jednom večírku.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Americká vláda po smrti dvou černochů zahájila vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland oznámil plán rozsáhlého vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu, které prověří přístup k používání síly či možné problémy s diskriminací. Krok přichází souběžně s procesem s nyní již bývalým členem policejního sboru, jehož čeká trest za smrt černocha George Floyda, a po nepokojích vyvolaných policejním novým zásahem, který rovněž skončil smrtí muže tmavé pleti. Garland dal už dříve najevo, že boj proti nepřiměřeným zásahům strážců zákona považuje za jednu z priorit.

K situaci v Minneapolisu přitáhlo pozornost počínání policisty Dereka Chauvina, který byl loni v květnu natočen, jak několik minut klečí na krku Floyda, zatímco 46letý černoch si stěžuje na problémy s dýcháním a nakonec přestává jevit známky života. Případ vyvolal masivní protesty a Chauvin byl toto úterý shledán vinným z vraždy druhého stupně i zabití, což podle médií přineslo mnohým Američanům úlevu. O výši trestu se rozhodne za osm týdnů.

Městem během procesu s Chauvinem otřásl další kontroverzní zákrok proti černochovi, když policistka zastřelila 20letého Daunteho Wrighta, který nespolupracoval při zatýkání. Na počátku incidentu byla kontrola kvůli údajně neplatné registrační známce na automobilu. Následné několikadenní protesty u policejní centrály na předměstí Brooklyn Center pak provázely zprávy o tvrdém postupu policie proti novinářům.

Ministerstvo spravedlnosti už vyšetřuje, zda policisté zapojení do zásahu proti Floydovi neporušili jeho občanská práva. Nově ohlášené vyšetřování však podle informací agentury AP má mít mnohem širší dopad. Zaměří se na celou policii a může vyústit v zásadní změny policejní praxe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy