Je to lhářka a matrona. Komička urazila na večeři v Bílém domě Trumpovu mluvčí

Magazín Magazín
30. 4. 2018 14:22
Měla to být tradiční výroční večeře pro korespondenty Bílého domu. Prezident se nechá trochu špičkovat od amerických novinářů ve jménu charity. Ale protože Donald Trump na akci již podruhé chyběl, přebrala jeho roli tisková mluvčí Sarah Sandersová. A komička Michelle Wolfová, někdejší přispěvatelka deníku Daily Show, na ní nenechala nit suchou.
Komička Michelle Wolfová na novinářské večeři v Bílém domě. | Video: Associated Press

"Mám Sarah velmi ráda. Myslím, že je velmi nápaditá. Ale pálí fakta a ten popel pak využívá k perfektnímu líčení svých očí. Možná se tak narodila, možná jsou to lži. Pravděpodobně jsou to lži," řekla komička Wolfová mimo jiné ve svém sobotním projevu.

Tiskovou mluvčí také přirovnala k postavě tety Lydie (Aunt Lydia) v dystopickému seriálu Příběh služebnice, natočeného podle románu Margaret Atwoodové. Lydia je zde popisována jako matrona a děsivá autoritářka. Časopis Variety přitom nedávno připomněl, že diváci seriálu, kteří nesouhlasí s Trumpovou politikou, často souzní s odbojem, který vedou utlačované ženy v Příběhu služebnice.

Kontroverzní výstup Wolfové také vzbudil rozporuplné reakce na sociálních sítích. Někteří její ostrá slova kvitují, jiní se nechali slyšet, že to komička přehnala.

Jedna z diskutujících podle BBC například napsala, jak si Wolfová dovoluje narážet na vzhled a charakter tiskové mluvčí. "Co se stalo se ženskou sílou a soudržností?" ptá se.

"Sandersová to zvládla skvěle"

Maggie Habermanová, korespondentka Bílého domu pro New York Times, která na každoroční akci již deset let nechodí, zase napsala, že tisková mluvčí přijala kritiku Wolfové "impozantně".

Novinářce kontroval spoluautor snímku Pěkně blbě a herec Kumail Nanjani. "Říkají vám lháři. Mexičany nazývají sexuálními násilníky. Muslimy nazývají vrahy. Podporují rasistickou ideologii. A když je někdo vyhlásí za to, co dělají, tak najednou jsou hrdiny, protože neodešli z místnosti," napsal na svůj Twitter.

Současné politické obsazení Bílého domu je známé pro svůj kontroverzní přístup k imigraci a bylo několikrát obviněno z rasismu. Sandersová navíc čelí kritice za to, že se vyhýbá otázkám a lže ku prospěchu prezidenta v souvislosti s vyšetřováním ruského vlivu na Trumpovu prezidentskou kampaň v roce 2016.

"Byly to solidní vtipy"

Kritici Wolfové napsali, že je přesně tím důvodem, proč lidé nesnáší média. Komik Tim Young si zase myslí, že kritika Sandersové Trumpovi akorát pomůže vyhrát další volby.

Podle komentátora deníku New York Times Wajahat Aliho však bylo vystoupení Wolfové férové. "Byly to solidní, sarkastické vtipy," myslí si.

Novinář Mehdi Hasan, který spolupracuje s arabskou televizní stanicí Al-Džazíra, poukázal na to, že veřejnost lituje tiskovou mluvčí, která lže a kryje člověka, jenž je obviněn z několika sexuálních napadení.

Proslov Wolfové také spustil debatu o svobodě vyjadřování. Někteří novináři uvedli, že se to na akci nehodilo, jiní napsali, že novinařina je celá o svobodě vyjadřování a projev Wolfové byl nezbytný.

Sandersová není první tiskovou mluvčí, která byla veřejně zesměšněna. Její předchůdce Sean Spicer čelil například výsměchu za vysvětlení, co znamenal tajemný Trumpův příspěvek "covfefe" na Twitteru. "Prezident a jeho úzký okruh lidí ví přesně, co to znamená," vysvětlil mluvčí. K vystoupení Wolfové na Twitteru uvedl, že to byla hanba.

Americká komička mu za to poděkovala.

 

Právě se děje

Další zprávy