Kometa Neowise je na obloze vidět pouhýma očima. Je nejjasnější za poslední roky

Aktuálně.cz ČTK Aktuálně.cz, ČTK
15. 7. 2020 14:39
Dechberoucí snímky komety Neowise se od minulého týdne objevují na profilech amatérských i profesionálních fotografů. Právě tento týden jsou podmínky v našich zeměpisných šířkách pro její sledování ideální. Potvrzuje to i časosběrné video pořízené na hoře Buschberg, na které upozornila agentura Reuters.
Kometa na hvězdné obloze v Rakousku | Video: Reuters

Podle astronoma a fotografa Petra Horálka má být kometa obzvlášť dobře pozorovatelná právě tento týden. Neowise patří k nejjasnějším kometám za posledních 13 let.

"Kometa se výše nad obzor dostala počátkem týdne. Přestal ji rušit i svit Měsíce, který byl začátkem měsíce v úplňku. Tento týden půjde postupně zpět do poslední čtvrti a pak do novu (20. 7.)," podotkl astronom. Pozorovatelům pro zážitek stačí jen místo s tmavou oblohou.

Vědci kometu objevili kosmickým dalekohledem NEOWISE 27. března letošního roku. Zdráhali se ale očekávat větší podívanou. Vývoj několika nadějných komet, například C/2019 Y4 (ATLAS), která se na jaře rozpadla, byl totiž zklamáním.

Astronomové v minulých dnech srovnávali jasnost Neowise s kometami C/2011 W3 (Lovejoy) a C/2006 P1 McNaught. Ta byla podle nich na denní obloze ještě jasnější.

Horálek řekl, že odhadnout jasnost Neowise je těžké. Mimo jiné proto, že ji lze dosud spatřit jen za rozbřesku. "V té době trochu zaniká jas ohonu a hlavy. Tím pádem se nedají udělat objektivní odhady třeba s hvězdami, které jsou poblíž. V tuto chvíli se odhady točí kolem první hvězdné velikosti. Je tak trošku jasnější, než jsou hvězdy ve Velkém voze," uzavřel astronom.

Podívejte se, kde kometu hledat na obloze podle České astronomické společnosti.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Systém nemocenské je 13 miliard v minusu, nejvíce od vzniku Česka

Český systém nemocenského pojištění, z něhož se platí nemocenská, ošetřovné či mateřská, se dostal do nejhlubšího propadu od začátku svého fungování v roce 1993. Výdaje letos v prvním pololetí přesáhly příjmy zhruba o 13 miliard korun. Důvodem je hlavně koronavirová epidemie a nynější krize. Vyplývá to z údajů ministerstva práce a České správy sociálního zabezpečení. Soustava se do deficitu propadla ale už loni, a to po deseti letech. Naposledy byla v minusu za minulé krize.

Podle zprávy ministerstva o vyplácených dávkách se letos v prvním půlroce na nemocenské dávky vydalo asi 30 miliard korun. Na pojistném se vybralo 17,03 miliardy. Loni za stejnou dobu firmy a živnostníci poslali do systému 18,35 miliardy. Vyplatilo se 19,81 miliardy.

Nemocenské pojištění mají zaměstnanci povinně, neodvádějí ale žádné pojistné. Hradí ho za ně zaměstnavatel. Osoby samostatně výdělečně činné pojistné platí dobrovolně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

O změny klimatu se zajímá polovina Čechů, dvě třetiny lidí se jí obávají, zjistil průzkum

O problematiku změn klimatu se v Česku zajímá 53 procent lidí, z toho sedm procent velmi. Podle 86 procent respondentů dochází v posledních 100 letech na Zemi ke změně klimatu. Na 89 procent lidí míní, že ke změně přispívá lidská činnost, 64 procent z nich je o tom zcela přesvědčeno. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Názor, že lidé mohou svým chováním změnu klimatu zpomalit, zastává 76 procent respondentů, podle sedmi procent ji tak lze i úplně zastavit. Opačný názor má 12 procent české veřejnosti. Dopadů klimatické změny na Zemi se v určité míře obává 67 procent respondentů, z toho 17 procent velmi. Strach nepociťuje 29 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy