Kometa Neowise je na obloze vidět pouhýma očima. Je nejjasnější za poslední roky

Aktuálně.cz ČTK Aktuálně.cz, ČTK
15. 7. 2020 14:39
Dechberoucí snímky komety Neowise se od minulého týdne objevují na profilech amatérských i profesionálních fotografů. Právě tento týden jsou podmínky v našich zeměpisných šířkách pro její sledování ideální. Potvrzuje to i časosběrné video pořízené na hoře Buschberg, na které upozornila agentura Reuters.
Kometa na hvězdné obloze v Rakousku | Video: Reuters

Podle astronoma a fotografa Petra Horálka má být kometa obzvlášť dobře pozorovatelná právě tento týden. Neowise patří k nejjasnějším kometám za posledních 13 let.

"Kometa se výše nad obzor dostala počátkem týdne. Přestal ji rušit i svit Měsíce, který byl začátkem měsíce v úplňku. Tento týden půjde postupně zpět do poslední čtvrti a pak do novu (20. 7.)," podotkl astronom. Pozorovatelům pro zážitek stačí jen místo s tmavou oblohou.

Vědci kometu objevili kosmickým dalekohledem NEOWISE 27. března letošního roku. Zdráhali se ale očekávat větší podívanou. Vývoj několika nadějných komet, například C/2019 Y4 (ATLAS), která se na jaře rozpadla, byl totiž zklamáním.

Astronomové v minulých dnech srovnávali jasnost Neowise s kometami C/2011 W3 (Lovejoy) a C/2006 P1 McNaught. Ta byla podle nich na denní obloze ještě jasnější.

Horálek řekl, že odhadnout jasnost Neowise je těžké. Mimo jiné proto, že ji lze dosud spatřit jen za rozbřesku. "V té době trochu zaniká jas ohonu a hlavy. Tím pádem se nedají udělat objektivní odhady třeba s hvězdami, které jsou poblíž. V tuto chvíli se odhady točí kolem první hvězdné velikosti. Je tak trošku jasnější, než jsou hvězdy ve Velkém voze," uzavřel astronom.

Podívejte se, kde kometu hledat na obloze podle České astronomické společnosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy