Komentář: Konec legendy? Z Windows zmizí Malování, program přežil 32 let změn operačních systémů

David Kohout David Kohout
28. 7. 2017 17:22
Bill Gates už není nejbohatším člověkem na světě a Windows se po 32 letech rozhodl zrušit program Malování. Obě zprávy představují zlom v historii této společnosti, která bez nadsázky změnila svět. A obě zprávy toho mají společného více. Program Malování je součástí operačního programu Windows od prvního uvedení na trh. Nic na tom nezměnilo ani přecházení na různé operační systémy. Malování je tedy nedílnou součástí firmy jako její zakladatel. Nicméně odsunutí Billa z pozice nejbohatšího člověka nevyvolalo tolik negativních emocí jako možné ukončení programu, píše v komentáři David Kohout.
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Reuters

V posledních dnech se internetem rozšířila zpráva, že se Microsoft rozhodl po 32 letech odstranit program Malování.

A nostalgici napříč generacemi i kontinenty najednou znejistili. Malování totiž nepředstavuje fenomén jedné generace, ale v tomto programu se až masochisticky vyžívali naši rodiče, polistopadová generace i ti, kteří přišli po nás.

Aplikace představuje jakési mezigenerační pojítko a vsaďte se, že v hospodě nenarazíte na nikoho, kdo by s ní neměl žádnou zkušenost, nebo by o ní aspoň neslyšel.

Přiznám se, že i naše generace se dokázala v programu vyřádit. Tehdy nás za jedním počítačem sedělo pět, jeden kreslil a čtyři radili. Bylo to období kreslených přestřelek a podivně neforemných, rozpláclých koček.

Nastal tedy čas smutku? Vždyť Malování je součástí povinné výbavy operačního systému již od verze 1.0, která byla představená v roce 1985.

Jen pro doplnění, když Bill Gates představoval operační systém Windows, na Pražském hradě seděl Gustav Husák, v Moskvě se k moci dostal Michail Gorbačov a vědci po dlouhém pátrání našli vrak Titanicu.

Je tedy na co vzpomínat. Operační systémy se střídaly, úspěšné nahrazovaly ty méně úspěšné, aby tu divokou éru ukončily dlaždice (Windows 10). Po celá bouřlivá desetiletí změn zde však bylo Malování, které představovalo jakousi pevnou skálu v rozbouřených internetových vlnách. Řadový uživatel si již tak nějak zvykl na to, že se doba mění, Malování však zůstává. Nebo ne? 

Hned zkraje je potřeba říci, že vedení Microsoftu se nakonec rozhodlo program neodstranit. Po nové aktualizaci systému, který přijde na podzim, se jen automaticky přesune do Windows Store, kde si jej bude moci kdokoliv stáhnout zdarma.

S Windows 10 Creators Update se ve Windows objevil nový grafický program Paint 3D. Jde o jakýsi hybrid ušitý na míru a pro potřeby řadových uživatelů. "Kromě nových funkcí pro tvorbu 3D uživatelé v nové verzi najdou řadu populárních funkcí z MS Paint jako například editaci fotek či tvorbu ve 2D a 3D aplikaci," uvedla manažerka komunikace Microsoftu Lenka Čábelová.

Microsoft s novou aktualizací připravil pro své uživatele další řadu novinek, která náruživým malířům umožní se zase o trochu více vyřádit.

Kromě Paint 3D, které klasické Malování obohatilo o tvorbu trojrozměrných objektů, Windows umožňuje v aplikaci Fotky otevřít libovolnou fotku nebo video, kliknout na ikonu Kreslit a pomocí nástrojů na kreslení připsat rukou nebo myší poznámky. Z tohoto úhlu pohledu se tak možnosti rozšiřují.

Nicméně povyk, který se okolo situace s Malováním objevil, ukazuje, že tento program již nelze tak jednoduše vzít a odsunout na vedlejší kolej. Zvláště za situace, kdy v něm vznikala řada tradičních internetových memů, které mají na sociálních sítích několik desítek tisíc odběratelů.

Negativní reakce proto na sebe dlouho nenechaly čekat. Jedním z prvních autorů, který situaci okomentoval, byl Jim’ll Paint It, tvůrce kreslených obrázků. "Je to pro fanoušky jistě smutný den, ale práce Jim’ll Paint It bude pokračovat tak jako obvykle. Používám virtuální verzi systému XP a budu pokračovat tak dlouho, dokud nám to technologie umožní," sdělil na svých facebookových stránkách autor.

Video: YouTube

Pro české fanoušky stojí za připomenutí, že z Malování vzešly i některé vůbec první obrázky Opráski sčeskí historje, které pravidelně sleduje 84 tisíc uživatelů Facebooku.

Autoři však již tento program nepoužívají a kreslené satirické komiksy vznikají v jiných programech. "Je mi celkem jedno, v čem ten skript vznikne. Já nějakou dobu používám grafické editory, které umí pracovat ve vrstvách, a jde z nich vyrazit tiskové výstupy," okomentoval situaci vedoucí Historickího ústafu Opráski sčeskí historje.

Bez Malování se autoři obejdou. Většina z nich pracuje v programu Clip Studio Paint.

I přesto Malování dosud neodzvonilo a zdá se, že jen tak neodzvoní. Jen místo nevkusných koček a vojáčků s těly jako párátka na sociální sítě brzy připlují hejna kýčovitých 3D ryb společně s mluvícími zvířaty stejně neforemnými a nevkusnými, jako byly naše přejeté kočky.

Generace se nemění, touha po malování zůstává - byť se přesunula do vyšší dimenze.

Podívejte se: Na dějiny mám jediný správný pohled, kreslím je pro divné lidi, říká autor Oprásků sčeskí historje.

Hlavním cílem našeho ústavu je zlepšení pověsti Zmikunda Lucembruskýho, říká autor Oprásků Jaz. Dodává, že historici jeho komiks vítají, jsou údajně rádi, že se o jejich oboru vůbec mluví. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy