Kolumbijské ženy provozují restauraci ve vězení. Poskytuje jim rozptýlení i šanci do budoucna

Magazín Reuters Magazín, Reuters
22. 9. 2017 13:02
Ženská restaurace v kolumbijském městě Cartagena není jen tak obyčejnou gastro zastávkou. Nachází se totiž v Okresní ženské věznici San Diego. A personál restaurace s názvem Interno tvoří místní trestankyně.
Reportáž o kolumbijské restauraci ve vězení. | Video: Reuters

Restaurace Interno v Cartageně byl poprvé otevřena loni v prosinci za podpory nadace pětatřicetileté televizní herečky Johany Bahamonové. Příkladem pro místo, kde se dávají druhé šance a možnost se naučit něco nového, byla milánská vězeňská restaurace InGalera.

Vedoucí kolumbijské restaurace Interno Luz Adriana Diazová popsala, odkud se vzal název: "Nazývá se Interno, protože je vytvořena zevnitř vězení, odtud vzniká šance na změnu."

Na sestavení menu se podíleli známí kolumbijští šéfkuchaři, kteří pomohli proškolit také celkem 170 trestankyň. Dvacet z nich tak pracuje v kuchyni a jako číšnice.

"Jsme připravené pro společnost"

Kuchařka Alma Suarezová je za druhou šanci, kterou jí vězení dalo, ráda. "Když jsou lidé uvězněni, říká se o nich, že nejsou připravení pro společnost. Tady ukazujeme, že pro ni jsme připravené," nechala se slyšet.

"S pomocí šéfkuchaře Victora jsme se toho hodně naučily, a až opustíme tohle místo, máme v plánu založit si vlastní podnikání nebo najít si práci jinde v restauraci nebo hotelu," dodala Suarezová.

Místo si pochvalují také návštěvníci. "Je to velmi zvláštní zážitek. Vidět, že tyhle dívky chtějí něco překonat a zlepšit. Vždycky musíte dát lidem druhou šanci. Můžete udělat chyby, ale vždycky existuje druhá šance," řekl Nicolas Gallo.

Cílem je podle Diazové přimět veřejnost, aby překonala mentální bariéry, restauraci ve věznici navštívila a místní zaměstnankyně přestala vnímat jako zločince. Ráda by, aby v nich lidé viděli lidské bytosti, které kdysi udělaly chybu.

Nadace Bahamonové již pomohla více než čtyřem tisícovkám trestankyň z 25 kolumbijských věznic. Organizuje pro ně workshopy od vzdělávání přes divadlo po pečení a vaření. Cílem je, aby po skončení trestu měly dostatečné sebevědomí vstoupit na trh práce a zařadit se zpět do společnosti.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Indie zakáže dalších 43 čínských mobilních aplikací, kromě TikToku omezuje i Alibabu

Indie v úterý zakázala 43 mobilních aplikací, které z většiny patří čínským softwarovým firmám. Podle indického ministerstva informačních technologií představovaly nebezpečí pro "svrchovanost a celistvost" země. Na černé listině se ocitly také čtyři aplikace čínského internetového prodejce Alibaba, uvedla agentura AP.

Krok přichází měsíc poté, co Indie zakázala desítky aplikací čínských technologických společností, včetně populární aplikace na přehrávání krátkých videí TikTok či videohry PUBG. Indické úřady uvedly, že aplikace slouží ke krádežím a podloudnému přenosu uživatelských dat na servery mimo území Indie. Peking se tehdy vůči zákazu ostře ohradil.

Nejnovější spor mezi oběma zeměmi přichází v době, kdy roste napětí ohledně jejich společné hranice. Čína a Indie spolu mají 3500 kilometrů dlouhou hranici v oblasti Himálaje a vedou vleklý územní spor v místech, kde neexistuje oboustranně uznaná hraniční čára. V polovině června konflikt v hornaté oblasti Ladákhu vyústil ve střet, při kterém zemřelo 20 indických vojáků. Šlo o první smrtelný střet mezi těmito asijskými jadernými mocnostmi za posledních 45 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útočnice napadla dvě ženy ve švýcarském nákupním centru, mohlo jít o teroristický útok

Dvě ženy zranila v úterý 28letá útočnice v obchodním domě v jihošvýcarském městě Lugano. Jednu z nich poranila nožem, druhou škrtila, informoval server 20minuten. Spolkové státní zastupitelství uvedlo, že šlo pravděpodobně o teroristický čin.

Žena se švýcarským občanstvím útočila v pátém poschodí nákupního střediska Manor v centru Lugana, které leží v kantonu Ticino nedaleko hranic s Itálií. Jednu ženu útočnice škrtila, druhou napadla nožem. Jedna z obětí utrpěla vážná zranění, která ji ale neohrožují na životě, druhá zranění lehká.

Podle listu Corriere del Ticino ukradla útočnice nůž z oddělení domácích potřeb přímo v obchodním domě na náměstí Piazza Dante. Zpacifikovat se ji podařilo dvěma zákazníkům, kteří ji zadrželi do příjezdu policie.

Spolkové státní zastupitelství na tiskové konferenci uvedlo, že šlo "pravděpodobně o čin s teroristickým motivem".

Zdroj: ČTK
Další zprávy