Escobarovy kokainové hrochy vláda vykastrovala. Ničili kolumbijskou přírodu

Magazín Magazín
21. 10. 2021 11:58
Vláda v Kolumbii se pustila do kastrování takzvaných kokainových hrochů, které do jihoamerické země nechal přivézt narkobaron Pablo Escobar. Odborníci dlouhodobě upozorňovali, že zvířata ničí místní ekosystém, a sterilizace byla jediným způsobem, jak zabránit jejich dalšímu množení.
Hroši přivezení do Kolumbie narkobaronem Pablem Escobarem žijí v oblasti dodnes.
Hroši přivezení do Kolumbie narkobaronem Pablem Escobarem žijí v oblasti dodnes. | Foto: Shutterstock.com

Pablo Escobar si hrochy pořídil do své soukromé zoologické zahrady. Když narkobarona v roce 1993 policisté zastřelili, podařilo se většinu zvířat dostat do zemí původu. Čtyři z nich ale utekla a v průběhu let se v Kolumbii rozmnožila na stádo čítající 80 kusů.

Pokud by populace invazivního druhu nadále rostla, znamenalo by to nejen katastrofu v jihoamerickém biotopu, ale i ohrožení pro místní obyvatele. Nebezpečím jsou zejména hroší fekálie, které znečišťují vodu a hubí ryby. Současně se mohou z hrochů přenášet nejrůznější choroby na člověka.

Výzkumníci z mexických a kolumbijských univerzit zjistili, že se hrochům z hlediska plodnosti v Latinské Americe natolik dařilo, že se z Escobarovy haciendy u města Medellín rozšířili až k povodí řeky Magdalena, skoro 160 kilometrů na východ. Autoři studie, která vyšla v odborném časopise Biological Conservation, doporučovali, aby je vláda nechala utratit.

Kontroverzní krok si však našel řadu oponentů, kteří argumentovali právy zvířat. Upozorňovali, že si místní lidé africké vetřelce oblíbili a že se hroši stali také velkou turistickou atrakcí. Proto volali po tom, aby vláda místo toho přikročila k jejich sterilizaci, což na druhou stranu přírodovědci označovali za poměrně nelehký úkol, píše britský deník The Guardian.

Šetrnější varianta, jak přemnožení hrochů zabránit, nakonec vyhrála a podle posledních informací se kolumbijské vládě zatím podařilo vykastrovat 24 zvířat. Zvěrolékaři k tomu použili chemickou látku, po jejíž aplikaci by hroši měli zůstat neplodní. Zda se jim populaci afrického sudokopytníka žijící v Kolumbii podaří dlouhodobě držet na uzdě, ovšem stále zůstává ve hvězdách.

Mohlo by vás zajímat: Šokované turisty na lodi pronásledoval hroch

Šokované turisty na Viktoriině jezeře v Keni pronásledoval rozzuřený hroch | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy