Escobarovy kokainové hrochy vláda vykastrovala. Ničili kolumbijskou přírodu

Magazín Magazín
21. 10. 2021 11:58
Vláda v Kolumbii se pustila do kastrování takzvaných kokainových hrochů, které do jihoamerické země nechal přivézt narkobaron Pablo Escobar. Odborníci dlouhodobě upozorňovali, že zvířata ničí místní ekosystém, a sterilizace byla jediným způsobem, jak zabránit jejich dalšímu množení.
Hroši přivezení do Kolumbie narkobaronem Pablem Escobarem žijí v oblasti dodnes.
Hroši přivezení do Kolumbie narkobaronem Pablem Escobarem žijí v oblasti dodnes. | Foto: Shutterstock.com

Pablo Escobar si hrochy pořídil do své soukromé zoologické zahrady. Když narkobarona v roce 1993 policisté zastřelili, podařilo se většinu zvířat dostat do zemí původu. Čtyři z nich ale utekla a v průběhu let se v Kolumbii rozmnožila na stádo čítající 80 kusů.

Pokud by populace invazivního druhu nadále rostla, znamenalo by to nejen katastrofu v jihoamerickém biotopu, ale i ohrožení pro místní obyvatele. Nebezpečím jsou zejména hroší fekálie, které znečišťují vodu a hubí ryby. Současně se mohou z hrochů přenášet nejrůznější choroby na člověka.

Výzkumníci z mexických a kolumbijských univerzit zjistili, že se hrochům z hlediska plodnosti v Latinské Americe natolik dařilo, že se z Escobarovy haciendy u města Medellín rozšířili až k povodí řeky Magdalena, skoro 160 kilometrů na východ. Autoři studie, která vyšla v odborném časopise Biological Conservation, doporučovali, aby je vláda nechala utratit.

Kontroverzní krok si však našel řadu oponentů, kteří argumentovali právy zvířat. Upozorňovali, že si místní lidé africké vetřelce oblíbili a že se hroši stali také velkou turistickou atrakcí. Proto volali po tom, aby vláda místo toho přikročila k jejich sterilizaci, což na druhou stranu přírodovědci označovali za poměrně nelehký úkol, píše britský deník The Guardian.

Šetrnější varianta, jak přemnožení hrochů zabránit, nakonec vyhrála a podle posledních informací se kolumbijské vládě zatím podařilo vykastrovat 24 zvířat. Zvěrolékaři k tomu použili chemickou látku, po jejíž aplikaci by hroši měli zůstat neplodní. Zda se jim populaci afrického sudokopytníka žijící v Kolumbii podaří dlouhodobě držet na uzdě, ovšem stále zůstává ve hvězdách.

Mohlo by vás zajímat: Šokované turisty na lodi pronásledoval hroch

Šokované turisty na Viktoriině jezeře v Keni pronásledoval rozzuřený hroch | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Sídlo OSN v New Yorku bylo uzavřeno, policie vyjednává s ozbrojeným mužem

Newyorská policie oznámila, že se snaží vyjednávat s mužem, který je před sídlem OSN na Manhattanu a je zřejmě ozbrojený. Podle policie jde o bělocha ve věku kolem 60 let, píše agentura Reuters.

Mluvčí OSN jen o chvíli dříve oznámil, že budova byla vzhledem k situaci uzavřena.

Na místo podle záběrů z okolních ulic dorazilo mnoho policejních aut i sanitky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Muž převlečený za ninju napadl dvě francouzské policistky

Muž oblečený jako ninja dnes mečem napadl a zranil dvě policistky v západofrancouzském městě Cherbourg. Obě utrpěly lehká zranění. Útočníka postřelil třetí policista. Muž je ve vážném stavu v nemocnici, uvedla agentura AFP. Policie zatím vyloučila teroristický motiv.

Šestatřicetiletý útočník ukradl automobil, nad kterým následně ztratil kontrolu a způsobil dopravní nehodu. Poté zaútočil na dvě policistky, které kolem něj zrovna projížděly. Jednu zranil na obličeji a druhou na bradě. Útočníka třikrát postřelil další policista. Muže následně převezla do nemocnice v Caenu helikoptéra.

Státní zástupce Yves Le Clair uvedl, že zranění, které ženy utrpěly, jsou jen povrchová. Útočník podle něj neměl žádný teroristický motiv. Incident na Twitteru potvrdil francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bidenova vláda se dohodla s Mexikem na obnově Trumpova imigračního opatření

Spojené státy ve čtvrtek uzavřely dohodu s Mexikem, na základě které budou muset žadatelé o azyl v USA přicházející přes jejich jižní hranici čekat na výsledek svého řízení v Mexiku. Opatření zavedl republikánský prezident Donald Trump za hlasitého odporu nevládních organizací. Biden se jej pokusil zrušit, jeho obnovu však nynější administrativě přikázal soud. Začne částečně platit od pondělí.

Opatření přezdívané "Zůstaňte v Mexiku" zavedl Trump na začátku roku 2019. Biden jej zrušil hned první den v úřadu, federální soud však v srpnu označil postup za neopodstatněný a nařídil opatření kritizované obhájci práv migrantů obnovit. Uznal však, že je nejprve nutné se domluvit s Mexikem. Rozhodnutí nižší instance odmítl zablokovat i nejvyšší soud. Nynější vláda se rozhodnutí soudu snaží naplnit, ačkoliv stále pracuje na způsobu, jak jej legálně zrušit.

Trump donutil Mexiko k přijetí dohody hrozbou navýšení cel. Bidenova vláda se svým jižním sousedem dlouho vyjednávala, Mexiko na obnovu systému přistoupilo poté, co do něj byla zahrnuta řada změn, píše agentura AP.

Všichni migranti, kterých se nařízení dotkne, budou muset být nově naočkování proti covidu-19. USA se zavázaly, že se budou snažit vyřídit všechny žádosti do 180 dnů a ministerstvo spravedlnosti vyčlenilo 22 soudců, kteří se budou zabývat jen těmito případy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy