Koktejl kultur s patinou staletí - i to je Maroko

Betty Růžičková
2. 8. 2011 16:00
Muzea, mešity, koření, hory, moře, poušťě, golf. Maroko vám nabídne vše.
koření na tržišti
koření na tržišti | Foto: Isifa/Thinkstock

Rick a Ilsa, hrdinové jedné z největších Migueli de Cervantes Saavedrovi, nebo galerii a muzeum v centru města. Tanger vás určitě nezklame ani svým nočním životem.

Další zastávkou je Casablanca, město extrémů. Na jedné straně je tu mladá generace, užívající si v nočních klubech, nakupující oblečení v luxusních obchodech a komunikující mezi sebou většinou ve francouzštině. Na druhé straně jsou tu desetitisíce lidí, majících problémy s vysokou nezaměstnaností, chudobou a drahými nájmy.

Příchozím nabízí Casablanca od všeho něco. V tomto největším marockém městě můžete přes den navštívit například mešitu krále Hassana II, katedrálu, nebo poutní místo na malém ostrůvku kousek od pobřeží, kde se nachází hrobka Sidiho Abderrhamanea Thaalibiho, zakladatele Alžíru.

Večer si pak můžete užít v jedné z mnoha restaurací, klubů či barů.

mešita v Casablance, Maroko
mešita v Casablance, Maroko | Foto: Isifa/Thinkstock

Jste unavení památkami a návštěvami muzeí? Odpočiňte si v přírodě. Marakéš, která má v marocké historii své nezastupitelné místo, je známá také jako "červené město". V jejím případě nejde ani tolik o památky, ale spíše o spojení s přírodou.

Nedaleko města, v pohoří Atlas, teče v nádherném údolí řeka Ourika. V dalším pak najdete nejdelší marockou řeku Draa, u které se našlo mnoho pravěkých kreseb vyrytých do kamene. Blízko saharské pouště se vyskytují vodopády zvané Beni Mellal. Další možností je vyrazit přímo do pouště a okusit tak Saharu na vlastní kůži. Kromě toho, samotné pohoří Atlas nabízí mnoho možností kratších č delších výletů či treků.

Poušť Sahara
Poušť Sahara | Foto: Isifa/Thinkstock

A jestli si nedokážete představit dovolenou bez pobytu na pláži, tak zbývá jen jedno rozhodnutí - pobřeží Atlantiku s dlouhými pruhy pláží a divokými vlnami (dokonalé místo pro milovníky surfování, windsurfingu, kite-surfingu, či dalších sportů na vlnách), nebo raději klidné pobřeží Středozemního moře, v blízkosti tradičních rybářských vesniček? Kromě pláží s bílým pískem tu můžete také vyrazit třeba na green a užít si odpoledne hraním golfu.

Pohoří Atlas
Pohoří Atlas | Foto: Isifa/Thinkstock

Než se však vydáte zpět domů, nezapomeňte také ochutnat místní kuchyni. Typická jídla vznikla dlouhodobým mísením berberské kuchyně s kuchyní španělských Morisků spolu s vlivy evropské nebo židovské gastronomie. V marocké kuchyni se využívá mnoho druhů koření, které se odtud také po tisíce let vyváží do celého světa. Nejčastější přílohou, obvykle kuřecího nebo hovězího masa (oblíbené skopové je totiž poměrně drahé), je kuskus. Vzhledem k tomu, že se jedná o islámský stát, je tu nejrozšířenějším nápojem osvěžující zelený čaj s mátou.

 

Právě se děje

Další zprávy