Kněz umístil na Velikonoce do kostela fotky věřících. Je tu plno, říká

Magazín Magazín
11. 4. 2020 18:16
Kněz Georges Nicoli, který slouží v korsickém městě Bastia, na Svatý týden rozmístil po kostele fotografie svých věřících. Velikonoční mše chce totiž odsloužit v jejich „přítomnosti“. Kázání bude streamovat přes Facebook.
Kněz Georges Nicoli rozmístil po kostele fotky věřících, aby mohl být o Velikonocích "s nimi".
Kněz Georges Nicoli rozmístil po kostele fotky věřících, aby mohl být o Velikonocích "s nimi". | Foto: Facebook

"Je to poprvé, co věřící čekají v kostele už několik dnů před mší," směje se Nicoli, když ukazuje svůj kostel televizi France Info na videu, které pro ni natočil. "Můj kostel je plný," říká nadšeně. Na lavicích je připevněna více než stovka fotek místních věřících, kteří chodí do kostela Notre-Dame-de-Lourdes ve měste Bastia, které má necelých 40 tisíc obyvatel.

Inspiroval se prý jedním italským knězem. "Zveřejnil jsem výzvu na Facebooku a sešla se více než stovka fotografií během čtyř dnů. Jako pro kněze to pro nás není jednoduché, jsme tady proto, abychom byli s věřícími v kontaktu a abychom se setkávali s lidmi," vysvětluje duchovní, který musel svůj kostel znepřístupnit veřejnosti od 17. března.

"Nevidíme lidi odcházet, jen nás přivolají na pohřeb, kde je minimum lidí z nejbližší rodiny," popisuje. Začal proto intenzivně používat sociální sítě a denně slouží mši prostřednictvím Facebooku a Youtube. Na největší křesťanský svátek však chtěl svou aktivitu posunout dál. "Mám tady fotky, na nichž lidé pózuji, na kterých sedí, osobní fotky, kde jsou s dětmi… Doufám, že si pro ně co nejdříve přijdou, až omezení skončí," těší se kněz na setkání.

"Slavit Velikonoce o samotě je dosti bolestivé, protože je to náš hlavní svátek. Proto jsem si řekl, že když budu schopný přijít se způsobem, díky němuž by se místní mohli zúčastnit modliteb alespoň vizuálně, naslouchat slovu božímu a požehnání, umožním tak věřícím být během Pašijového týdne pospolu," říká Nicoli.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy