Kněz oddal transsexuálku, dostal vyhazov

ČTK ČTK
27. 10. 2009 11:10
Řím - Florentský arcibiskup Giuseppe Betori odvolal z farnosti kněze, který v neděli přes jeho varování sezdal muže s transsexuálkou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Simona Holecová

Arcibiskup v komuniké uvedl, že šlo o "fingování svátosti (manželství) bez jakékoli hodnoty vzhledem k tomu, že chyběly ustavující prvky pro církevní sňatek".

"Provinivšího se" duchovního také vyzval, aby se nějakou dobu věnoval přemýšlení a modlitbám.

Co se vlastně přesně odehrálo?

Kněz Alessandro Santoro sezdal v neděli ve farnosti Piagge na okraji Florencie osmapadesátiletého Fortunata Talottu a o šest let starší Sandru Alvinovou, která si změnila pohlaví z muže na ženu před asi třiceti lety.

Zmatek v církvi?

Oba už byli civilně sezdáni 25 let, ale teď chtěli sňatek posvětit před oltářem.

Arcibiskup v komuniké napsal, že knězův postup je "zvlášť závažný proto, že uvádí v klam obě dotčené osoby".

Poukázal taky na zmatek, který v důsledku sňatku podle něho nastal v křesťanské obci a ve veřejnosti vůbec, protože mohl vzniknout dojem, že církev změnila podmínky pro řádný sňatek.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Hejtman Půta úplatky nebral, liberecký soud ho zprostil obžaloby

Krajský soud v Liberci zprostil obžaloby libereckého hejtmana Martina Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Obžaloba ho vinila z toho, že přijal úplatek a zneužil pravomoc veřejného činitele. Státní zástupce pro něj navrhoval pět let vězení. Půta od počátku tvrdil, že je nevinný. Předseda senátu nyní čte odůvodnění rozsudku, což potrvá zřejmě několik hodin.

Půta byl obžalován v korupční kauze spolu s dalšími 11 lidmi a čtyřmi firmami. Kauza se týká dvou libereckých projektů obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) téměř za 100 milionů korun, na něž chtěla čerpat evropské dotace přes ROP Severovýchod. Ani na jeden vyplacené nebyly. Podle spisu přijal Půta úplatek v souvislosti s opravou libereckého kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun s přislíbenou dotací zhruba 55 milionů. Úplatek pro Půtu měl podle obžaloby činit 830 000 korun s tím, že 530 000 Kč mu bylo vyplaceno.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koronavirus zmařil plány na koupi budovy v Bruselu, Česko si ji nejspíš pronajme

Ministerstvo zahraničí ustoupilo od záměru koupit novou budovu pro stálé zastoupení Česka v Bruselu, píše Deník N. Pořídit ji chtělo v souvislosti s nadcházejícím českým předsednictvím v Evropské unii. Koronavirová krize zpozdila jednání, nebylo reálné, aby nová nemovitost byla připravena k užívání pro české předsednictví v Radě EU ve druhé polovině roku 2022, řekl deníku mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Ministerstvo zahraničí nyní podle své mluvčí Zuzany Štíchové uvažuje pro předsednictví o pronájmu prostor.

Zdroj: ČTK
Další zprávy