Slavný youtuber si užíval dovolenou v KLDR. Diváci jeho videa zkritizovali a označili za propagandu

pv
18. 8. 2016 14:12
Britský youtuber Louis Cole se stal v posledních dnech terčem kritiky za sérii reportáží z KLDR, kdy totalitní zemi prezentoval jako takřka ideální místo pro dovolenou. Lidé mu vyčítali, že jsou videa propagandistická a že je natáčel na objednávku. To 33letý Cole, známý též pod přezdívkou svého kanálu Fun For Louis, ve svém posledním videu popřel. O problémech Severní Koreje prý věděl, ale snažil se zaměřit na pozitiva země, která je v médiích prezentována pouze negativně.
Louis Cole před jedním z monumentálních památníků v KLDR. | Video:

Populární britský vloger a youtuber Louis Cole je kritizován za sérii videí, která natočil při návštěvě KLDR. Při cestě se totiž na celou zemi díval velmi nekriticky a vyobrazil ji jako takřka ideální místo pro dovolenou, popisuje server BBC.

V zemi navštívil obří vodní park, vyrazil surfovat, obdivně vzhlížel k budovatelským monumentům a po celou dobu si užíval dostatku výborně vypadajícího jídla.

"Snažím se zaměřit na pozitivní věci a bojovat s čistě negativním obrazem, který je nám prezentován v médiích," napsal do popisu u jednoho ze svých videí.

Třiatřicetiletého Colea, jehož kanál Fun for Louis odebírají téměř dva miliony lidí, tak začali diváci podezřívat z toho, že je placen KLDR, aby o ní vytvářel pozitivní obraz.

Lidem vadilo, že youtuber při cestě zemí, která je často kritizována za nedodržování základních lidských práv, vůbec nereflektoval skutečnost, že se může jednat o pouhé divadlo. Jeho kauza se řešila nejen v komentářích pod reportážemi, dostal se i na stránky předních britských i světových médií.

I proto se rozhodl na kritiku zareagovat a ve svém posledním videu popřel, že by byl placen za vytvoření propagandy pro KLDR. "Nesouhlasím s ideologií Severní Koreje, ale zajímám se o místní lidi," řekl.

Totalitní stát, vedený Kim Čong-unem, je pravidelně obviňován z porušování lidských práv. Nezisková organizace Amnesty International odhaduje, že jsou v zemi stovky tisíc lidí zavřených v detenčních zařízeních, kde jsou týráni a popravováni.

Nejsem investigativní novinář, hájí se

Humanitární organizace zároveň odhadují, že od poloviny 90. let zemřely až dva miliony lidí kvůli nedostatku jídla, který je způsoben přírodními pohromami i špatným ekonomickým managementem. KLDR je tak závislá na dodávkách potravin z jiných států.

"Nejsem investigativní novinář. Nedělám politické komentáře a na internetu si můžete podobné věci najít," obhajoval Louis rozhodnutí, proč o tomhle ve svých videích nemluvil. 

Vloger dále popsal, že výlet byl organizovaný. "Ať jsme jakkoliv skeptičtí k tomu, co bylo reálné a co nahrané, všechno z toho jsem zažil a můžu vám pouze předat své zážitky," uvedl.

Severní Korea přistupuje k cizincům velmi striktně a je složité získat turistický či novinářský vstup. Letos byl ze Severní Koreje vyhoštěn například reportér BBC, kterého zadržely a vyšetřovaly místní úřady. Zpět ve Velké Británii pak popsal, jako ho po celou dobu pobytu pronásledovala pětice špehů.

Veškerá média v KLDR kontroluje stát, který reguluje i internet. "Předpokládal jsem, možná mylně, že moji diváci mají o zemi daleko širší povědomí," uvedl. "Zároveň chci všechny ujistit, že sám vím, co se v zemi děje. Rozhodně nejsem tak naivní," zakončil svou obhajobu Cole.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy