Je to pár dnů, co severokorejská státní agentura oznámila, že zpackané spuštění nového torpédoborce na vodu před zraky samotného vůdce odskáčou nejméně čtyři lidé. "Jedná se o neomluvitelný zločin," řekl Kim Čong-un. Je dost možné, že poputují do jednoho z obávaných gulagů, kde totalitní stát týrá své odpůrce a jiné nešťastníky. Podívejte se na místa, díky kterým režim Kimů stále drží moc.
Za horami, hluboko v neprostupných údolích nebo na okraji neoznačených oblastí Severní Koreje, se rozkládají místa, která nenajdeme na mapách. Satelitní snímky je však zachycují s děsivou pravidelností - rozlehlé areály, přísně střežené komplexy, ostnaté ploty, strážní věže, pole, dílny a barák za barákem. To jsou "kyohwaso" a "kwanliso" - převýchovné a politické pracovní tábory, v nichž se lidský život měří jen poslušností vůči režimu.
V táborech typu kwanliso končí údajní odpůrci režimu, včetně dětí a příbuzných, a to často bez soudu. Princip "kolektivní viny" znamená, že za provinění jednotlivce může být uvězněna celá rodina. Podle odhadů organizací jako Amnesty International nebo UN COI bylo v těchto zařízeních drženo až 120 000 lidí. Děsivá svědectví uprchlíků popisují systematické mučení, nucené práce v dolech, hladovění, veřejné popravy a podmínky, které odpovídají definici zločinů proti lidskosti.
Satelitní snímky umožnily světové veřejnosti nahlédnout za severokorejský závoj. Vidíme místa, která Severní Korea popírá. Ale jejich existence je dnes neoddiskutovatelná.