Za plastovou tašku až čtyři roky vězení. Keňa zavedla nejtvrdší protiplastový zákon na světě

Pohledem fotografů: takto vypadá problém s plastovým odpadem v africkém státě Keňa.
Plastové sáčky jsou všude v okolí Nairobi. Krávy je často spasou spolu s trávou.
Řezníci na místních jatkách pak plasty často naleznou v žaludcích poraženého dobytka.
Zbytky plastových sáčků, které uvízly v trávicím traktu poražených krav.
Ptáci marabu hledají mezi plastovým odpadem potravu.
Foto: Thomas Mukoya, Reuters
Magazín Reuters Magazín, Reuters
28. 8. 2017 15:26
Ve východoafrické Keni vstoupil v platnost nejtvrdší zákon proti plastovým sáčkům na světě. Těm, kteří je vyrobí, prodají nebo použijí, hrozí pokuta ve výši 40 tisíc dolarů nebo až čtyři roky vězení. Cílem země na pobřeží Indického oceánu je snížit množství plastového odpadu. O tvrdém zákonu informovala agentura Reuters. Její fotografové Baz Ratner a Thomas Mukoya na svých snímcích ukazují, jak je problém vážný.

Keňa se připojila ke čtyřiceti dalším zemím světa, které částečně nebo zcela zakázaly či zdanily jednorázové používání plastových sáčků a tašek. Mezi ně patří například Francie, Itálie, Rwanda či Čína. 

Velké množství plastových sáčků se totiž dostane do oceánu, kde ubližuje zvířatům. Rdousí želvy, mořské ptáky a plní žaludky ryb či delfínů. Vědci již dříve varovali, že v roce 2050 by v oceánech a mořích mohlo být více plastu než ryb.

Expert na mořský odpad Habib El-Habr z Organizace spojených národů dodal, že plastový sáček se rozkládá až tisíc let a prostřednictvím ryb se dostává také do potravního řetězce lidí.

Na některých jatkách v hlavním městě Keni Nairobi bylo kravám určeným k porážce a konzumaci vytaženo ze žaludků až dvacet sáčků. "To je něco, co jsme před deseti lety neměli, a dneska to máme skoro denně," řekl veterinář Mbuthi Kinyanjui.

Látkové tašky místo plastových

Keňský zákon umožňuje, aby policisté stíhali kohokoliv, kdo v ruce ponese plastovou tašku nebo sáček. Keňská ministryně životního prostředí Judy Wakhunguová však k tomu řekla, že dodržování bude ze začátku přísně vyžadováno zejména od výrobců a dodavatelů. "Obyčejných lidí se to nedotkne," sdělila.

Východoafrickému státu trvalo celkem deset let a tři pokusy, aby zákaz prosadil. A ne každý s ním souhlasí. Samuel Matonda, mluvčí Keňské asociace velkovýrobců, k tomu řekl, že nové opatření bude stát práci 60 tisíc lidí a donutí zavřít až 176 továren.

Keňa je také významným vývozcem plastových sáčků do regionu. "Dominový efekt bude velmi drsný," dodal Matonda. Myslí si, že to ovlivní i ženy, jež prodávají produkty na trhu. "Jak si zákazníci odnesou svůj nákup domů?" ptá se.

Ve velkých supermarketových řetězcích, jako je francouzský Carrefour či lokální Nakumatt, však pokladní již začaly nabízet látkové tašky jako alternativu těch plastových. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Český fyzik Křivánek získal prestižní Kavliho cenu

Fyzik českého původu Ondřej Křivánek se stal jedním z držitelů prestižní vědecké Kavliho ceny za rok 2020. Sedm laureátů oceněných za přínos v oblasti astrofyziky, nanověd a neurověd vyhlásila Norská akademie věd. Křivánek, který se věnuje transmisní elektronové mikroskopii, byl vyznamenán v oboru nanotechnologií.

"Kavliho cena v oblasti nanověd byla udělena čtyřem vědcům za vynález čoček s korekcí aberací (vad zobrazení) v elektronových mikroskopech, které umožnily vědcům na celém světě sledovat struktury a chemické složení materiálů ve třech rozměrech v bezprecedentně malých měřítkách," uvádí se v tiskovém prohlášení akademie.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

S růstem platů učitelů ministerstvo počítá i nadále, hlásí Plaga

Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na tom loni domluvil ministr Robert Plaga (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Podle úřadu nadále platí závazek programového prohlášení vlády, podle kterého má být průměrný plat pedagogů v příštím roce kolem 47 000 korun. Údaje o průměrných platech ve školství za letošní první čtvrtletí zatím ministerstvo nemá. K dispozici budou asi na konci června. Loni brali pedagogové v průměru 40 111 korun.

"Závazek programového prohlášení vlády platí, a platný střednědobý výhled na rok 2021 tak navýšení platů pedagogických pracovníků o devět procent obsahuje, stejně tak jako navýšení platů nepedagogů," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Schillerová podle ní sdělí ministerstvu návrh příjmů a výdajů na rok 2021 do 15. srpna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy