Brusel - Internet se stal nedílnou součástí našeho života. Nakupujeme přes něj v e-shopech, vzděláváme se a pro mnoho uživatelů se stal rovněž rádcem ve zdraví.
Podle studie amerických sociologů si na internetu vyhledává zdravotní informace čím dál víc lidí ještě před tím, než navštíví lékaře. To v sobě nese určitá rizika se stanovením špatné diagnózy. Před tímto trendem varuje nová mediální kampaň Don't Google It (v českém překladu "Negůglujte to"), kterou spustila belgická vláda.
Průzkum ukázal, že až 75 procent lidí používá vyhledávače jako alternativu lékaře při sebemenších příznacích nemoci, ať už jde o drobné škubání oka nebo pocit únavy. Informace o zdravotním stavu vyhledávají častěji ženy než muži a mladší generace oproti starším ročníkům. Týká se to především amerických domácností s vyššími příjmy a vzděláním.
Z výsledků studie zároveň vyplývá, že lékař potvrdil diagnózu z internetu až 41 procentům lidí, jedno procento se naopak v autodiagnostice zcela zmýlilo.
Kdysi domácí lékař, dnes Google
Nová kampaň Don't Google It vytvořená na objednávku belgické vlády proti tomuto trendu zbrojí a snaží se varovat před získáváním špatných informací a stanovením nepřesných diagnóz.
Na rostoucí zájem o vyhledávání informací lékařského původu zareagovala před nedávnou dobou i společnost Google, která hodlá nabídnout svým klientům speciální službu.
V rámci reklamní kampaně si belgická vláda v rámci Google AdWords zakoupila stovku nejvyhledávanějších symptomů, ty se teď ve vyhledávači zobrazí primárně s varováním "Negůglujte to, hledejte zdroj kvalitních informací.“
Podle některých kritiků by se vláda měla raději zaměřit na důvod vzniku tohoto trendu a přehodnotit vhodnost takovéto investice.