Kdysi lékař, dnes Google. Lidé se kurýrují přes internet

pej
10. 12. 2014 8:05
Nová kampaň nabádá, aby lidé místo vlastní diagnózy přes internet navštívili lékaře.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brusel - Internet se stal nedílnou součástí našeho života. Nakupujeme přes něj v e-shopech, vzděláváme se a pro mnoho uživatelů se stal rovněž rádcem ve zdraví.

Podle studie amerických sociologů si na internetu vyhledává zdravotní informace čím dál víc lidí ještě před tím, než navštíví lékaře. To v sobě nese určitá rizika se stanovením špatné diagnózy. Před tímto trendem varuje nová mediální kampaň Don't Google It (v českém překladu "Negůglujte to"), kterou spustila belgická vláda.

Don’t Google It (Kampaň proti vyhledávání nemocí na internetu)
Don’t Google It (Kampaň proti vyhledávání nemocí na internetu) | Video: Vimeo

Průzkum ukázal, že až 75 procent lidí používá vyhledávače jako alternativu lékaře při sebemenších příznacích nemoci, ať už jde o drobné škubání oka nebo pocit únavy. Informace o zdravotním stavu vyhledávají častěji ženy než muži a mladší generace oproti starším ročníkům. Týká se to především amerických domácností s vyššími příjmy a vzděláním.

Z výsledků studie zároveň vyplývá, že lékař potvrdil diagnózu z internetu až 41 procentům lidí, jedno procento se naopak v autodiagnostice zcela zmýlilo.

Kdysi domácí lékař, dnes Google

Nová kampaň Don't Google It vytvořená na objednávku belgické vlády proti tomuto trendu zbrojí a snaží se varovat před získáváním špatných informací a stanovením nepřesných diagnóz.

Na rostoucí zájem o vyhledávání informací lékařského původu zareagovala před nedávnou dobou i společnost Google, která hodlá nabídnout svým klientům speciální službu.

V rámci reklamní kampaně si belgická vláda v rámci Google AdWords zakoupila stovku nejvyhledávanějších symptomů, ty se teď ve vyhledávači zobrazí primárně s varováním "Negůglujte to, hledejte zdroj kvalitních informací.“

Podle některých kritiků by se vláda měla raději zaměřit na důvod vzniku tohoto trendu a přehodnotit vhodnost takovéto investice.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Vrtulník zasahuje u nehody na dálnici D11. Místo je nutné objíždět

Nákladní vůz najel dnes odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě je vrtulník. Dálnice je v místě nehody uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Rozsah jeho zranění zatím není znám. Nehoda se stala krátce po 16:00.

Řidiči mohou z dálnice sjet na 62. kilometru na Chlumec nad Cidlinou, zpět se mohou vracet na 50. kilometru u Dobšic.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Rusku zadržela před univerzitou dvacet lidí. Protestovali proti novému zákonu

Ruská policie dnes zadržela dvě desítky demonstrantů, kteří u budovy Moskevské státní univerzity protestovali proti novému zákonu o osvětě. Oznámil to list Kommersant. V budově univerzity se zrovna debatovalo s jedním z poslanců o zákonu, který kritizují představitelé školství, ekologie, kultury a informačních technologií. Mezi zadrženými se ocitl i jeden z poslanců moskevského sněmu.

Další zprávy