Nový Jičín - Dosud neznámý člověk, který zabil mladou samici orla skalního z projektu "Návrat orla", musí počítat s tím, že důkazy pro jeho usvědčení získaly reálnou cenu.
Český svaz ochránců přírody v Novém Jičíně totiž vypsal na dopadení traviče odměnu padesát tisíc korun.
"Odměnu vyplatíme tomu, kdo poskytne informace, na jejichž základě dojde k usvědčení a potrestání pachatele," sdělil předseda Českého svazu ochránců přírody v Novém Jičíně Petr Orel.
Ochranáři provozují Stanici na záchranu volně žijících živočichů v Bartošovicích, která divoké orly skalní do české přírody vrací.
Orlici jménem Gabča zabil někdo otrávenou návnadou. Zbytky jejího těla s identifikačním kroužkem a miniaturní vysílačkou byly nalezeny v katastrálním území Olbramovice, na lokalitě Tomice, nedaleko Votic na Sedlčansku.
"Kdokoli má k tomuto konkrétnímu případu nějaké informace, může se obrátit na naši organizaci nebo přímo na kterékoliv oddělení policie," uvedl Petr Orel.
Informace je možné posílat na adresu: [email protected]
Mimořádně krutá smrt
Zbytky těla našel 29. září ornitolog Lubomír Peške, který se stará o monitorování orlů skalních vypouštěných v Česku do volné přírody. V té době už byla Gabča asi dva týdny mrtvá.
Minulý týden pak laboratorní analýza prokázala, že orlice zemřela na otravu jedem carbofuranem. "Jde o jed, který blokuje nervové vzruchy. To vede k ochrnutí nervového svalstva a k udušení," říká Petr Orel. "Gabča zemřela velmi krutou smrtí."
Čtěte také: Orlici nezabila elektřina. Život jí vzal člověk
Ochránci přírody proto podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Ten se dopustil několika trestných činů. Jde o porušení zákona o ochraně přírody a krajiny, zákona o myslivosti a také zákona o ochraně zvířat proti týrání.
Život a konec orlice Gabči. Prohlédněte si snímky
Původně se jako nejpravděpodobnější jevila možnost, že Gabča zahynula po zásahu proudem z elektrického vedení. Na pravé noze měla totiž zranění, které by tomu odpovídalo. Noha byla sedřená na kost a okolí rány bylo černé.
"Mýlil jsem se. Gabču nezabila elektřina, ale jed," sdělil však minulý týden šéf projektu Petr Orel. "Je to zcela zbytečná smrt, způsobená nepochopitelným jednáním neznámých lidí. Někdo zabil silného a zdravého dravce a promarnil obrovský kus práce mnoha ochranářů, kteří se na našem projektu podílejí," prohlásil.
Orlice patřila k nejaktivnějším
Carbofuran, který experti ve tkáních mrtvého dravce identifikovali, je dnes již zakázaný insekticid, používaný dříve k hubení škůdců v zemědělství.
A právě tuto látku používají neznámí pachatelé k přípravě otrávených návnad, kterými v Česku zabíjejí dravce.
Orlici Gabču vypustili ochránci přírody v Beskydech v srpnu 2007. Ve skupině orlů skalních, které se projekt snaží vrátit zpět do České přírody, patřila k nejaktivnějším.
Podívejte se, jak v roce 2007 vylétla Gabča na svobodu
Skupině mladých orlů skalních se v srpnu 2007 z vypouštěcí voliéry moc nechtělo. Gabča však byla tehdy nejodvážnější. Zatímco Evžen, Filoména a Hanka vysedávali ve stínu voliéry mnoho hodin, Gabča vystartovala jako první už několik desítek minut po otevření.
Místo vypuštění vnímají mladí orli jako své rodiště a měla to tak v hlavě nastavené také Gabča. Přestože se toulala po Čechách, letos v srpnu se na stráň v Beskydech na několik dnů vrátila.
"Už několik týdnů jsme Gabču sledovali jižně od Prahy, v okolí Sedlčan," sdělil Lubomír Peške, který se stará o monitorování orlů pomocí vysílaček. "Dá se předpokládat, že se jí toto území asi dvě stě kilometrů od domovských Beskyd zalíbilo."
Člověk znovu udeřil, jako před sto lety
Jedovatý carbofuran je mezi traviči dravců velmi oblíbený. Napadá nervovou soustavu a způsobuje celkové ochabnutí svalstva. Proto je velmi pravděpodobné, že původně zdravá a silná orlice zemřela pomalu v křečích udušením.
Po více než sto letech, kdy lidé na území dnešní České republiky orly skalní úplně vyhubili, je to tedy další smrtelný útok na tohoto královského dravce, který už byl v Česku jako doma.
Čtěte o projektu: Návrat orlů skalních ve speciálu Aktuálně.cz
Obětí travičů se však v posledních letech stává velmi často také další kriticky ohrožený druh - orel mořský. Jen v letošním roce nalezli ochránci přírody celkem devět těchto ptáků, kteří uhynuli poté, co sežrali otrávenou návnadu.
Česká ornitologická společnost proto vypsala na dopadení travičů odměnu už dávno před tím, než zahynula Gabča. Dosud se na odměnu podařilo vybrat okolo 70 tisíc korun.