Kdo otrávil orlici Gabču? Ochranáři nabízejí 50 tisíc

Tomáš Netočný
20. 10. 2009 18:20
Mladou samici někdo zabil otrávenou návnadou
Orlice Gabča na snímku z roku 2007. Tehdy se ji podařilo vyfotografovat krátce po vypuštění na stráni v Beskydech
Orlice Gabča na snímku z roku 2007. Tehdy se ji podařilo vyfotografovat krátce po vypuštění na stráni v Beskydech | Foto: www.csopnj.cz

Nový Jičín - Dosud neznámý člověk, který zabil mladou samici orla skalního z projektu "Návrat orla", musí počítat s tím, že důkazy pro jeho usvědčení získaly reálnou cenu.

Český svaz ochránců přírody v Novém Jičíně totiž vypsal na dopadení traviče odměnu padesát tisíc korun.

"Odměnu vyplatíme tomu, kdo poskytne informace, na jejichž základě dojde k usvědčení a potrestání pachatele," sdělil předseda Českého svazu ochránců přírody v Novém Jičíně Petr Orel.

Ochranáři provozují Stanici na záchranu volně žijících živočichů v Bartošovicích, která divoké orly skalní do české přírody vrací.

Orlici jménem Gabča zabil někdo otrávenou návnadou. Zbytky jejího těla s identifikačním kroužkem a miniaturní vysílačkou byly nalezeny v katastrálním území Olbramovice, na lokalitě Tomice, nedaleko Votic na Sedlčansku.

"Kdokoli má k tomuto konkrétnímu případu nějaké  informace, může se obrátit na naši organizaci nebo přímo na kterékoliv oddělení policie," uvedl Petr Orel.

Informace je možné posílat na adresu: [email protected]

Mimořádně krutá smrt

Zbytky těla našel 29. září ornitolog Lubomír Peške, který se stará o monitorování orlů skalních vypouštěných v Česku do volné přírody. V té době už byla Gabča asi dva týdny mrtvá.

Minulý týden pak laboratorní analýza prokázala, že orlice zemřela na otravu jedem carbofuranem. "Jde o jed, který blokuje nervové vzruchy. To vede k ochrnutí nervového svalstva a k udušení," říká Petr Orel. "Gabča zemřela velmi krutou smrtí."

Čtěte také: Orlici nezabila elektřina. Život jí vzal člověk

Ochránci přírody proto podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Ten se dopustil několika trestných činů. Jde o porušení zákona o ochraně přírody a krajiny, zákona o myslivosti a také zákona o ochraně zvířat proti týrání.

Život a konec orlice Gabči. Prohlédněte si snímky

Původně se jako nejpravděpodobnější jevila možnost, že Gabča zahynula po zásahu proudem z elektrického vedení. Na pravé noze měla totiž zranění, které by tomu odpovídalo. Noha byla sedřená na kost a okolí rány bylo černé.

"Mýlil jsem se. Gabču nezabila elektřina, ale jed," sdělil však minulý týden šéf projektu Petr Orel. "Je to zcela zbytečná smrt, způsobená nepochopitelným jednáním neznámých lidí. Někdo zabil silného a zdravého dravce a promarnil obrovský kus práce mnoha ochranářů, kteří se na našem projektu podílejí," prohlásil.

Orlice patřila k nejaktivnějším

Carbofuran, který experti ve tkáních mrtvého dravce identifikovali, je dnes již zakázaný insekticid, používaný dříve k hubení škůdců v zemědělství.

A právě tuto látku používají neznámí pachatelé k přípravě otrávených návnad, kterými v Česku zabíjejí dravce.

Orlici Gabču vypustili ochránci přírody v Beskydech v srpnu 2007. Ve skupině orlů skalních, které se projekt snaží vrátit zpět do České přírody, patřila k nejaktivnějším.

Podívejte se, jak v roce 2007 vylétla Gabča na svobodu

Skupině mladých orlů skalních se v srpnu 2007 z vypouštěcí voliéry moc nechtělo. Gabča však byla tehdy nejodvážnější. Zatímco Evžen, Filoména a Hanka vysedávali ve stínu voliéry mnoho hodin, Gabča vystartovala jako první už několik desítek minut po otevření.

Místo vypuštění vnímají mladí orli jako své rodiště a měla to tak v hlavě nastavené také Gabča. Přestože se toulala po Čechách, letos v srpnu se na stráň v Beskydech na několik dnů vrátila.

"Už několik týdnů jsme Gabču sledovali jižně od Prahy, v okolí Sedlčan," sdělil Lubomír Peške, který se stará o monitorování orlů pomocí vysílaček. "Dá se předpokládat, že se jí toto území asi dvě stě kilometrů od domovských Beskyd zalíbilo."

Člověk znovu udeřil, jako před sto lety

Jedovatý carbofuran je mezi traviči dravců velmi oblíbený. Napadá nervovou soustavu a způsobuje celkové ochabnutí svalstva. Proto je velmi pravděpodobné, že původně zdravá a silná orlice zemřela pomalu v křečích udušením.

Po více než sto letech, kdy lidé na území dnešní České republiky orly skalní úplně vyhubili, je to tedy další smrtelný útok na tohoto královského dravce, který už byl v Česku jako doma.

Čtěte o projektu:  Návrat orlů skalních ve speciálu Aktuálně.cz

Obětí travičů se však v posledních letech stává velmi často také další kriticky ohrožený druh - orel mořský. Jen v letošním roce nalezli ochránci přírody celkem devět těchto ptáků, kteří uhynuli poté, co sežrali otrávenou návnadu.

Česká ornitologická společnost proto vypsala na dopadení travičů odměnu už dávno před tím, než zahynula Gabča. Dosud se na odměnu podařilo vybrat okolo 70 tisíc korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy