Kde hledat nejlevnější letenky? Tady jsou naše tipy

Nela Wurmová, Cestou necestou
10. 10. 2011 9:00
Dnes už můžete cestovat po světě letadlem a platit třeba jen pár set korun
Foto: Reuters

* článek vznikl na stránce Cestou necestou v rámci [experimentálního facebookového deníku Fakt!](http://www.facebook.com/Fakt.Aktualne), který ve spolupráci s Aktuálně.cz vydávají studenti FSS Masarykovy univerzity

Brno - Jak cestovat po světě letadlem a platit třeba jen pár set korun? S nástupem nízkonákladových aerolinek se tento sen stal skutečností.

Pokud chcete létat po Evropě za pár set koru, nebo při okružní cestě přes Řím, Tokio a Londýn ušetřit až 20 tisíc korun, stačí docela málo: sledovat akce jednotlivých aerolinek a vědět kdy a jak se vyplatí letenky nakupovat.

V druhém dílu našeho rádce vám nabídneme přehled nejrůznějších internetových zdrojů, které vám mohou při plánování cest výrazně pomoci. První díl si můžete přečíst zde: Po Evropě za pár stovek? Radíme, jak na levné letenky

Nenakupujte u prostředníků

Některé letecké společnosti (a pro nízkonákladové aerolinky, tedy lowcosty, je to typické) neposkytují svá data zprostředkovatelům a umožňují zabookování letenek pouze přímo přes jejich stránky.

Tento systém jim umožňuje držet ceny více při zemi. Zjistěte si tedy, jaké aerolinky do vaší destinace létají, a zkontrolujte stav přímo na jejich webu. Který lowcost létá do kterého města zjistíte například tady (tyto stránky používají sami letenkáři, například zaměstnanci Student Agency): http://www.flylowcostairlines.org

A tady jsou stránky fungující na podobném principu, ovšem kombinující lowcosty s normálními linkami: www.whichairline.com

Rozhodně se vyplatí vždy projít stránky nízkonákladových společností. Z České republiky po Evropě létají následující společnosti: AerLingus, Air One, bmibaby, Brussels Airlines, Cimber Air, Condor, easyJet, GermanWings, Jet2, Norwegian Air Shuttle, Ryanair, Transavia, Vueling, Wind Jet, Smart Wings a Wizzair.

Při hledání vyzkoušejte více nízkonákladovek, ovšem je dobré začít těmi většími - Wizzair, easyJet a Jet2. U Ryanairu najdete i velmi levné ceny, se službami to ovšem bude horší.

Vyhledávače letenek

Velice užitečnou pomůckou jsou internetové vyhledávače letenek, které srovnávají ceny jednotlivých leteckých společností. Na internetu je jich obrovské množství a někdy je velmi obtížné se v nich vyznat. Rozhodně se ale vyplatí vyzkoušet jich více a začít s těmi většími a známějšími, například: www.pelikan.czwww.letuska.czwww.kralovna.cz.

Z menších například: www.skyscanner.czwww.aletenky.czwww.air-lowcost.cz. Velmi dobrý vyhledávač ve vyhledávačích, který porovnává ceny najdete i na adrese www.kayak.com.

Vyhledávače fungují na podobném principu, některé nabízejí vyhledávání i v doplňkových službách (ubytování a podobně). Vždy zkuste hledat i jiná odletová místa než z Prahy, např. Bratislava, Vídeň, Brno, Mnichov a další německá města.

Jak se rozhodnout mezi dvěma aerolinkami

A na závěr: pokud jste po nějaké době hledání našli srovnatelnou cenu u dvou společností a nevíte, pro kterou se rozhodnout, zkuste se podívat na anglické stránky http://www.airlinequality.com/.

Společnost Skytrax uděluje aeroliniím různé počty hvězdiček podle kvality, na stránkách najdete také recenze a komentáře zákazníků.

Tip: Nenašli jste mezi našimi tipy svéoblíbené zdroje? Máte další rady pro čtenáře? Podělte se s námi v diskusi pod článkem, nebo přímo na stránce Cestou necestou.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Vrtulník, při jehož nehodě v USA zemřel Petr Kellner a další lidé, před pádem pomalu manévroval těsně nad vrcholem hřebene, uvedli vyšetřovatelé

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy