Pijete radši kávu, nebo čaj? Můžou za to geny, zjistili vědci

Magazín Magazín
19. 11. 2018 11:05
Někteří lidé si nedovedou představit začátek pracovního dne bez šálku kávy, jiní nedají dopustit na čaj. Tým složený z amerických a australských vědců nyní zjistil, že za to mohou částečně geny. Záleží totiž, s jakými předpoklady k rozeznávání hořkých chutí se člověk narodí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Studie publikovaná v časopise Scientific Reports ukázala, že některé kombinace genů vedou k tomu, že lidé vnímají jako více hořkou látku kofein.

Lidé s jinou genetickou výbavou jsou naproti tomu citlivější na hořkost chininu a kromě nich existuje ještě třetí skupina, pro kterou je nejhořčejší propylthiouracil používaný v medicíně.

"Tato skutečnost ovlivňuje, jestli dáváme přednost kávě, nebo čaji, i množství, které jednoho, či druhého nápoje vypijeme," vysvětlila britskému deníku The Guardian doktorka Marilyn Cornelisová z Northwestern University v americkém státě Illinois.

Ta spolu s dalšími autory srovnávala genetická data stovek tisíců zkoumaných s jejich odpověďmi na otázky, kolik čeho každý den vypijí.

Z těchto informací tým zjistil, že pokud člověku připadá více hořký kofein, vypije denně o něco více kávy než někdo, komu se zdá více hořký chinin nebo propylthiouracil.

S čajem to funguje přesně naopak a před kávou ho tím pádem upřednostňují ti, kterým přijde chinin a propylthiouracil více hořký než kofein. Větší citlivost na chuť propylthiouracilu navíc snižuje pravděpodobnost, že si člověk vytvoří závislost na alkoholu.

"Přestože lidé citlivější na kofein vypijí v průměru jen asi o 0,15 šálku kávy více než ti, co jsou na látku méně citliví, šance, že se z nich posléze stanou silní konzumenti, kteří si dopřejí přes čtyři šálky denně, je u nich o 20 procent vyšší," citoval The Guardian dalšího z autorů Jue Sheng Onga.

Podle Cornelisové jsou zjištění výzkumu překvapivá, protože předchozí studie ukázaly, že se lidé hořkým chutím obvykle vyhýbají. "Vysvětlujeme si to tak, že popíjení kávy je naučené chování. Kofein patří k návykovým látkám, takže když už ho jednou začneme konzumovat, chceme ho potom více a více," dodala výzkumnice.

Video: Šikovná baristka tvoří na kávě 3D obrázky

Šikovná baristka posunula Latte Art o stupeň výše. Na kávě tvoří 3D obrázky | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy