Pijete radši kávu, nebo čaj? Můžou za to geny, zjistili vědci

Magazín Magazín
19. 11. 2018 11:05
Někteří lidé si nedovedou představit začátek pracovního dne bez šálku kávy, jiní nedají dopustit na čaj. Tým složený z amerických a australských vědců nyní zjistil, že za to mohou částečně geny. Záleží totiž, s jakými předpoklady k rozeznávání hořkých chutí se člověk narodí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Studie publikovaná v časopise Scientific Reports ukázala, že některé kombinace genů vedou k tomu, že lidé vnímají jako více hořkou látku kofein.

Lidé s jinou genetickou výbavou jsou naproti tomu citlivější na hořkost chininu a kromě nich existuje ještě třetí skupina, pro kterou je nejhořčejší propylthiouracil používaný v medicíně.

"Tato skutečnost ovlivňuje, jestli dáváme přednost kávě, nebo čaji, i množství, které jednoho, či druhého nápoje vypijeme," vysvětlila britskému deníku The Guardian doktorka Marilyn Cornelisová z Northwestern University v americkém státě Illinois.

Ta spolu s dalšími autory srovnávala genetická data stovek tisíců zkoumaných s jejich odpověďmi na otázky, kolik čeho každý den vypijí.

Z těchto informací tým zjistil, že pokud člověku připadá více hořký kofein, vypije denně o něco více kávy než někdo, komu se zdá více hořký chinin nebo propylthiouracil.

S čajem to funguje přesně naopak a před kávou ho tím pádem upřednostňují ti, kterým přijde chinin a propylthiouracil více hořký než kofein. Větší citlivost na chuť propylthiouracilu navíc snižuje pravděpodobnost, že si člověk vytvoří závislost na alkoholu.

"Přestože lidé citlivější na kofein vypijí v průměru jen asi o 0,15 šálku kávy více než ti, co jsou na látku méně citliví, šance, že se z nich posléze stanou silní konzumenti, kteří si dopřejí přes čtyři šálky denně, je u nich o 20 procent vyšší," citoval The Guardian dalšího z autorů Jue Sheng Onga.

Podle Cornelisové jsou zjištění výzkumu překvapivá, protože předchozí studie ukázaly, že se lidé hořkým chutím obvykle vyhýbají. "Vysvětlujeme si to tak, že popíjení kávy je naučené chování. Kofein patří k návykovým látkám, takže když už ho jednou začneme konzumovat, chceme ho potom více a více," dodala výzkumnice.

Video: Šikovná baristka tvoří na kávě 3D obrázky

Šikovná baristka posunula Latte Art o stupeň výše. Na kávě tvoří 3D obrázky | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy