Jak poznat, že už jste alkoholik? Stačí jediný měsíc, odhaluje podcast Na plech

Klára Elšíková Klára Elšíková
4. 10. 2023 6:30
Když se Katka přestěhovala kvůli partnerově práci do zahraničí, začala na ni doléhat samota. Její představa společného soužití v nové zemi se nenaplnila podle jejích představ a ona postupně začala zapíjet "díru", kterou v novém prostředí cítila. V podcastu Na plech prozrazuje, kdy si uvědomila, že je závislá na alkoholu, proč vlastně pila a díky čemu se jí daří skoro čtyři roky abstinovat.
"Uklouzli jste, šlápli vedle, upadli, ale vždy je možnost se zvednout a napravit to," říká abstinující Katka.
"Uklouzli jste, šlápli vedle, upadli, ale vždy je možnost se zvednout a napravit to," říká abstinující Katka. | Foto: Matej Slávik/Štefan Novák

"Závislost na alkoholu je symptom. Má daleko hlubší souvislosti a příčiny. Pokud je dokážeme zpracovat a holisticky přijmout a udělat změny ve svém životě, závislost rozhodně můžeme zahojit. Není to doživotní cejch," říká v podcastu recovery koučka Zuzana Nott.

Na Katčinu závislost rodina reagovala negativně. "Měla jsem pocit, že je to všechno moje chyba. Rodina mi dávala najevo, že není možné, abych byla alkoholička, protože jsme nikdy nic tak strašného v rodině neměli. Taková reakce byla pro mě velmi bolestivá," říká Katka, která cítila, že je na všechno sama a nemá podporu ze strany rodiny ani partnera.

Závislost je podle Nott jedním ze způsobů, jak se vypořádáváme s nezpracovanou bolestí. Může se jednat například o nedostatek citové vazby z dětství nebo o stresovou záležitost v dospělosti. "Neexistuje žádný 'gen závislosti'. Spíše zde hraje roli, kde a jak vyrůstáme a žijeme," říká a vysvětluje, proč nesouhlasí s pojetím závislosti jako nemoci.

Zuzana Nott (1983)

V roce 2019 prošla prvním ročníkem výcviku v recovery koučování v České republice. Mimo jiné vede kurzy o závislostech a trauma citlivém přístupu akreditované MPSV. Ve své práci využívá svou vlastní zpracovanou zkušenost se závislostí na heroinu.

"Závislí lidé nejsou nemocní, jsou naopak velmi mocní, jen ke své moci nemají přístup. Z vlastní zkušenosti vím, že jsem nebyla nemocná. Byla jsem nešťastná, něco mi chybělo. Každého cesta zotavení je unikátní a jedinečná. Abychom se závislosti zbavili, musíme k sobě být brutálně upřímní a laskaví," vysvětluje v podcastu.

Katka dnes abstinuje téměř čtyři roky. Dnes už ví, "že nemá cenu se bičovat. Uklouzli jste, šlápli vedle, upadli, ale vždy je možnost se zvednout a napravit to. Postavit se překážce a být ještě lepší. Já jsem celkem bojovnice a nechci, aby mě závislost přemohla. Snažila jsem se ze všech sil, abych se dostala tam, kde jsem teď," říká. K poslechu na platformách SpotifySoundcloudApple Podcasty a Spreaker.

Podcast Na plech
Autor fotografie: Matej Slávik

Podcast Na plech

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy