V osamění a daleko od pomoci: Kateřinčin vývoj se zastavil v osmi měsících

Aliance pro individualizovanou podporu
21. 6. 2022 16:30
V Česku se na místo v sociálních službách čeká v mnoha případech i roky. Podle analýzy EY si například ve Středočeském kraji člověk na místo v domově pro seniory průměrně počká celých 317 dní. A v případě kombinovaného postižení či klientů vyžadujících vyšší míru podpory to je mnohonásobně déle.
Video: Aliance pro individualizovanou podporu

Rodiny a pečující, kterým obecně kvalitní sociální služby chybí, řeší situaci svépomocí. Méně vhodné služby, které neodpovídají potřebám klientů, pak využívají až ve chvíli, kdy péči najednou už sami nezvládají - tedy ve chvíli, kdy jim dojdou fyzické či psychické síly nebo musí třeba na zákrok do nemocnice.

Lenka Kováčová žije na Jesenicku se svou dcerou Kateřinou, která je kvůli vážnému postižení na matce plně závislá. Po odchodu otce zůstala matka na péči sama se synem. "Kateřinka je můj miláček. Je to můj život," popisuje paní Kováčová svůj vztah k dceři, jejíž vývoj se po osmém měsíci života zastavil. Dnes je jí 23 let. Situaci komplikuje právě například nedostatek odlehčovacích a dalších služeb, který je v příhraničí ještě mnohem výraznější.

Podívejte se na reportáž v úvodu článku, kterou připravila nezisková organizace Aliance pro individualizovanou podporu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy