Kate má první portrét. Není si podobná, říkají kritici

ČTK ČTK
11. 1. 2013 18:58
Oficiální portrét vévodkyně z Cambridge namaloval výtvarník Paul Emsley
První oficiální portrét vévodkyně Catherine a jeho autor, výtvarník Paul Emsley.
První oficiální portrét vévodkyně Catherine a jeho autor, výtvarník Paul Emsley. | Foto: Reuters

Londýn - V londýnské Národní portrétní galerii byl v pátek představen první oficiální portrét vévodkyně z Cambridge, jehož autorem je britský malíř Paul Emsley.

Zatímco Kate považuje portrét za "skvělý" a rovněž William ho na slavnostní ceremonii označil za "velkolepý", na internetu se proti němu vyrojila silná kritika.

Kate prý vypadá přísně a mnohem starší než na 31 let, nemá svou pověstnou jiskru v očích, připomíná upíra a vůbec není k poznání.

Emsley maloval portrét jednatřicetileté vévodkyně několik měsíců. Sešel se s ní dvakrát - loni v květnu ve svém studiu a pak v červnu v jejím bytě v Kensingtonském paláci. Při obou sezeních Kate fotografoval a podle snímků portrét namaloval.

Civilní podoba

Obraz ji zachycuje v poměrně civilní podobě. Výslovně prý chtěla, aby Emsley namaloval její "přirozené", a nikoli "oficiální" já.

Britský umělecký kritik Waldemar Januszczak píšící pro list The Sunday Times s takovou verzí ale podle Reuters nesouhlasí, podle něho je ve tváři vévodkyně jakási nepřístupnost.

Malíř původně zamýšlel, že namaluje vážný portrét, ale když se s vévodkyní sešel, rozhodl se prý, že se bude na jeho obraze usmívat. "Myslím, že nakonec to bylo správné rozhodnutí, aby se usmívala. To je, myslím, opravdu ona," řekl Emsley, který již namaloval portréty někdejšího jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely a spisovatele VS Naipaula.

Upírka Kate

"Ve tváři má cosi mrzutého," řekl Januszczak v rozhovoru s BBC. "Měl jsem velká očekávání, neboť vévodkyně z Cambridge je někdo, kdo má rád umění. Upřímně, byl jsem zklamán."

Deník The Guardian "vybledlý" portrét přirovnal k podobizně upíra z filmové ságy Twilight. List malbě vytkl například mrtvé oči, nudné vlasy bez života nebo přísně našpulené rty, které značí, že Kate pravděpodobně saje krev svými tesáky.

The Guardian nicméně uznává, že s královskými portréty je vždy potíž. V závěru kritického textu také dodává, že Emsley je mnohem lepším umělcem, než by člověk podle tohoto díla předpokládal.

Živo je kvůli Kate také na sociálních sítích. "William nyní ví, jak bude jeho žena vypadat za 15 let," glosuje jeden z komentářů.

Jistý kanadský čtenář v diskusi pod internetovým článkem novin Daily Mail označil Kate za chudáka, který byl nucen vyjádřit z díla "nadšení, ačkoli ve vší pravděpodobnosti byla zděšena jako zbytek nás".

Pořízení portrétu zadala Národní portrétní galerie, která jej od odpoledne zpřístupnila veřejnosti.

Královský pár začátkem prosince oznámil, že Kate je těhotná.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy