Katastrofa postupuje, Korea vyhlásila stav ohrožení

gaz, Reuters
8. 12. 2007 18:05
S ropnou skvrnou bojuje 6000 dobrovolníků
Dobrovolníci z řad policie čistí pláž
Dobrovolníci z řad policie čistí pláž | Foto: Reuters

Soul - Šest tisíc lidí, sto lodí a šest helikoptér bojuje s bezmála 11 tisíci tunami ropy, která v pátek vytekla do moře z havarovaného tankeru nedaleko jihokorejského přístavu Daesan a dorazila k břehům.

Znečištěno je již nejméně sedmnáct kilometrů pobřeží, které je nyní pokryto vrstvou ropy silnou 10 centimetrů. Korejské úřady již vyhlásily stav ohrožení.

Jedná se o největší únik ropy na jihokorejském pobřeží v historii.

Přání se nenaplnilo

"Tohle není moře, na které jsme zvyklí. Je celé tmavě hnědé. Vlny jsou tmavě hnědé a pláž je pokryta chumáči mazlavého písku," řekl jeden ze svědků agentuře AFP.

Korejské Ministerstvo námořnictva a rybářství do poslední chvíle doufalo, že by hrozící ekologické katastrofě mohlo zamezit studené počasí. Ropa by pak během své cesty k pobřeží zmrzla.

"Hodně bude záležet na tom, jak se v příštích hodinách změní mořské proudy. Máme teď venku čtyřicet lodí, které s ropnou skvrnou bojují," vysvětlil v pátek úředník ministerstva námořnictví a rybářství Lee Jang-hoon. Záchranným pracem však bránily vlny vysoké až čtyři metry.

Nehoda se stala nedaleko jedné z nejkrásnějších částí korejského pobřeží. V regionu Taen se nacházejí populární plážové rezorty a mořský národní park. Jde také o důležité místo pro odpočinek migrujících ptáků.

Do tankeru ukotveného devět kilometrů od břehu narazil vlečný člun.

"Člun porušil nákladovou sekci a způsobil únik ropy," uvedl úředník ministerstva Lee Jang-hoon

Ropa začala z lodi vytékat v pátek v 7 hodin místního času a podle mluvčího pobřežní hlídky Cho Sung-wona bylo její unikání zastaveno tentýž den okolo poledne. Celkem jí hongkongský Hebei Spirit vezl pro korejskou rafinerii Hyundai Oilbank 260 tisíc tun, tedy 1,8 milionu barelů.

Dosud nejnákladnější podobnou nehodou byla havárie tankeru Exxon Valdez u aljašských břehů roku 1989. Množství uniklé ropy je v porovnání s případem z Aljašky tentokrát zhruba třetinové. 

Vyčištění pobřeží si v roce 1989 vyžádalo 2,5 miliardy dolarů, celkové investice byly ještě o sedm miliard vyšší.

U korejských břehů došlo k podobné katastrofě naposledy roku 1995 v Yeosu. Tehdy do moře vyteklo 5.000 tun ropy a korejská vláda na odstranění následků ropné skvrny a odškodnění rybářů vydala 101 milionů dolarů. 
 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 9 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy