Nechat si vzít vaječníky? Brutální, tvrdí lékařka Máslová

Zuzana Mocková ČTK Zuzana Mocková, ČTK
24. 3. 2015 13:31
Americká herečka Angelina Jolie se dobrovolně vzdala svého ženství a vyvolala tím diskusi o prevenci rakoviny.
Angelina Jolie
Angelina Jolie | Foto: Reuters

Praha – Devětatřicetiletá herečka si minulý týden nechala preventivně vyoperovat vaječníky a vejcovody. Uvedla, že obavy z rakoviny neznamenají, že žena automaticky musí na operaci. Je třeba se radit s lékaři, protože pro každý zdravotní problém existuje více řešení.

"Nejdůležitější je informovat se o možnostech a vybrat si tu, která je pro vás osobně správná," zdůraznila Jolie.

Podobné operace se provádějí, když genetik prokáže vysoké riziko rakoviny prsu či vaječníku kvůli mutaci určitého genu. 

Ne všichni odborníci tento lékařský zákrok vítají. "Preventivní kastrace je brutální poškozující výkon, u kterého si nejsem jistá, že je úplně adekvátní. Jednoznačně ale nemohu říci, že je to úplně zbytečné," řekla Aktuálně.cz lékařka Helena Máslová z Centra psychosomatické péče. Máslová upozorňuje na to, že ve společnosti vzrůstá karcinofobie a podobné zákroky mohou mít spíše psychologický účinek než preventivní.

Ženy, které se už k zákroku odhodlají, si musejí být vědomy následků, které s sebou nese takto závažná operace. Kromě doživotní neplodnosti upozorňuje Máslová také na potřebu hormonální substituce, která je nutná kvůli možnému ohrožení osteoporózou a dalšími riziky souvisejícími s předčasným poklesem přirozeného estrogenu v těle ženy. "Pokles hormonů se projeví i v poklesu libida. Žena se necítí být feminní a chybí jí také to, čemu říkáme ovulační chování, které se projevuje ve svádění muže a toužení po pohlavním styku."

Ať jsou operovány všechny ženy s mutací

V případě rakoviny je zásadní dědičnost, uvádí lékařka Lenka Foretová z Masarykova onkologického ústavu v Brně. "Rizika jsou skutečně vysoká. U nádorů prsu až desetinásobně a u vaječníků až třicetinásobně." Právě rakovina vaječníků je velmi těžko zjistitelná v počátečním stadiu. U žen s vysokým rizikem výskytu rakoviny se tak může odhalit již pokročilý nádor i přes pravidelné preventivní kontroly.

Předčasnému úmrtí následkem rakoviny se tak dá jednoduše předejít. Lékaři umí již od roku 1994 zjistit z krve vysoce rizikové geny izolováním bílých krvinek a genetického materiálu, což dnes již provádí větší nemocnice i soukromá pracoviště.

"Testovali jsme už více jak 5,5 tisíce žen s podezřením na tuto dispozici. U 25 procent z testovaných bylo skutečně prokázáno riziko rakoviny. Přesné procento žen, které podstoupily operaci, neznám, ale snažíme se, aby preventivní gynekologické operace podstoupily všechny ženy s mutací, jejichž život by byl v ohrožení," říká Foretová a dodává, že o odstranění ženských orgánů se hovoří až díky hollywoodské herečce. V České republice je to běžně prováděný a doporučovaný zákrok.

"Provádění těchto kastrací souvisí s androgynním trendem společnosti. Stačí se podívat na módu, která je maskulinní a preferuje ženy s chlapeckými postavami, taková ochota provádět ženám kastrace je historicky nevídaná. Nikdy nebylo tolik žen kastrováno jako dnes," poukazuje doktorka Máslová na trend řešit potenciální rakovinné onemocnění radikálním způsobem.

Rakovinou vaječníků onemocní ročně zhruba 240 tisíc žen a 150 tisíc této nemoci podlehne, v České republice postihne toto onemocnění asi tisícovku žen ročně. V rizikové skupině jsou ženy po padesátce, jejichž matka nebo sestra také onemocněla rakovinou vaječníku, prsu či dělohy. Také ženy, které ještě nerodily, neužívaly antikoncepci, brzy začaly menstruovat a naopak později přešly do menopauzy. Rizikovým faktorem je také kouření, obezita a sedavý způsob života.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy