Karlštejnské vinobraní přivítá českého krále Karla IV.

Ilona Víchová
28. 9. 2012 10:45
Jedinečný program zažijí navštěvníci Karlštejnského vinobraní. Těšit se mohou i na Karla IV.
Foto: http://www.penzionkarlstejn.cz/en/

Kde pohromadě uvidíte českého panovníka a lahodné víno? Na Karlštejnském vinobraní 2012. Na dvůr Karlštejna dorazí sám král český Karel IV. se svou družinou, aby zahájil slavnosti vína. Návštěvníky čekají rytířské turnaje, lahodný mok a gastronomický zážitek.

Karlštejnské vinobraní 2012

I letos se koná tradiční dvoudenní slavnost vína v celém okolí Karlštejna. Akce se pořádá za přítomnosti císaře Karla IV. a jeho chotě. Slavnosti vína začínají 29. a končí 30. září. Jde o historickou akci doplněnou tradičním jarmarkem, kejklíři, rytířským vystoupením a dobovou hudbou. Na slanosti po celé dva dny se návštěvníci dostanou jen za 200 korun.

Foto: Aktuálně.cz

Královský šenk bude po oba dva dny nabízet ochutnávku vína. Každý den se okolo 14:30 objeví na Karlštejně císařský pár, který půjde v průvodu a uvítá zástupce vinařů a poddaných. O zábavu samotného Karla IV. se postarají Karlštejnští trubači, žonglérské představení dvorních klaunů a soubor historického tance spolu z dvorním královským pěvcem Pavlem Vítkem.

Sobotní vinobraní

Hned za branami hradu na nádvoří se dostanete do jiného světa. Od rána se o atmosféru postará dobová hudba v podání dívčí části historické společnosti Páni z Kolína. A co by to bylo za slavnosti, kdyby se na hradě netančilo. Návštěvníci si vyzkouší historické tance z období gotiky se souborem Alla Danza a ostatní obecenstvo pobaví Vojtáno,  kejklíř, žonglér a všeuměl. Kolem 13:00 hodiny se nádvoří zmocní tajemný fakír Karson a jeho půvabná tanečnice. Na večer je připravený Loučový průvod, který vyjde od první hradní brány na náměstí pod lípou.

Foto: Aktuálně.cz

Náměstí pod hradem bude žít dechovkou, tanečním vystoupením a ukázkami historického šermu v podání ŠS Harcíři z Rokycan. Během celého dne se na náměstí vystřídají tanečnice, fakíři, žongléři, historická hudba a artisté, kteří budou sloužit návštěvníkům pro pobavení a příjemnou atmosféru do chvíle, než se zjeví císařská rodina.

Program bude bohatý

I v neděli se na nádvoří hradu objeví císař, ale dříve než se s průvodem na hrad dopraví, pobaví vás taneční škola s ukázkami z období Karla IV. Jedinečným zážitkem bude jistě i BraAges, hudba středověku a kejklíř Pupa, který žongluje se vším možným i nemožným, pěšmo i na jednokolce. V 17:00 hodin je připravený závěr XVI. Karlštejnského vinobraní. Společně vystoupí všichni účinkující.

Po oba dva dny bude připravené dětské hřiště, na kterém si divadelní soubory připravily Vodnickou pohádku, pohádkový jarmark a celou řadu zábavných vystoupení. Hrad Karlštejn na dny slávy připravil prohlídkové trasy, které budou k dispozici v sobotu v 10.00 - 12.00 hodin, 16:00 až 18:00 hodin a v neděli v době od 10:00 - 12:00 hodin. Zpestření hradních prohlídek oživlými dobovými obrazy nadchne všechny milovníky umění.

Foto: Aktuálně.cz

Cestu k hradu si zpříjemníte dobovými stánky s ukázkami historických řemesel. Ochutnáte letošní burčák a karlštejnská vína z vinic, které založil sám Karel IV. Malí i velcí návštěvníci si přijdou na své. Ochutnáte historické laskominy od sladkých až po pečená masa. Karlštejnské vinobraní 2012 slibuje příjemnou atmosféru, lahodné víno a plná břicha těch nejlepších středověkých pochoutek.

 

 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Demokratičtí voliči v několika státech dostali výhrůžné e-maily, aby volili Trumpa

Demokratičtí voliči v nejméně čtyřech amerických státech včetně Floridy a Pensylvánie, které patrně budou rozhodující pro výsledek listopadových prezidentských voleb, obdrželi výhrůžné emaily. Jejich autoři se v nich lživě vydávají za krajně pravicovou skupinu Proud Boys a příjemcům vzkazují, že "po nich půjdou", pokud nedají svůj hlas republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Kdo je autorem e-mailů, zatím není zcela jasné. Není však vyloučeno, že za operací stojí státní aktér, píše agentura AP.

Strůjci operace patrně získali e-mailové adresy ze státních seznamů registrovaných voličů, které zahrnují stranickou příslušnost a v některých případech také e-mailové adresy. Ty byly následně využity k rozsáhlému cílenému spamovaní. Odesilatelé v e-mailech tvrdí, že vědí, kterému z kandidátů se příjemce chystá dát 3. listopadu svůj hlas. Předčasné hlasování přitom již začalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy