Karlštejnské vinobraní přivítá českého krále Karla IV.

Ilona Víchová
28. 9. 2012 10:45
Jedinečný program zažijí navštěvníci Karlštejnského vinobraní. Těšit se mohou i na Karla IV.
Foto: http://www.penzionkarlstejn.cz/en/

Kde pohromadě uvidíte českého panovníka a lahodné víno? Na Karlštejnském vinobraní 2012. Na dvůr Karlštejna dorazí sám král český Karel IV. se svou družinou, aby zahájil slavnosti vína. Návštěvníky čekají rytířské turnaje, lahodný mok a gastronomický zážitek.

Karlštejnské vinobraní 2012

I letos se koná tradiční dvoudenní slavnost vína v celém okolí Karlštejna. Akce se pořádá za přítomnosti císaře Karla IV. a jeho chotě. Slavnosti vína začínají 29. a končí 30. září. Jde o historickou akci doplněnou tradičním jarmarkem, kejklíři, rytířským vystoupením a dobovou hudbou. Na slanosti po celé dva dny se návštěvníci dostanou jen za 200 korun.

Foto: Aktuálně.cz

Královský šenk bude po oba dva dny nabízet ochutnávku vína. Každý den se okolo 14:30 objeví na Karlštejně císařský pár, který půjde v průvodu a uvítá zástupce vinařů a poddaných. O zábavu samotného Karla IV. se postarají Karlštejnští trubači, žonglérské představení dvorních klaunů a soubor historického tance spolu z dvorním královským pěvcem Pavlem Vítkem.

Sobotní vinobraní

Hned za branami hradu na nádvoří se dostanete do jiného světa. Od rána se o atmosféru postará dobová hudba v podání dívčí části historické společnosti Páni z Kolína. A co by to bylo za slavnosti, kdyby se na hradě netančilo. Návštěvníci si vyzkouší historické tance z období gotiky se souborem Alla Danza a ostatní obecenstvo pobaví Vojtáno,  kejklíř, žonglér a všeuměl. Kolem 13:00 hodiny se nádvoří zmocní tajemný fakír Karson a jeho půvabná tanečnice. Na večer je připravený Loučový průvod, který vyjde od první hradní brány na náměstí pod lípou.

Foto: Aktuálně.cz

Náměstí pod hradem bude žít dechovkou, tanečním vystoupením a ukázkami historického šermu v podání ŠS Harcíři z Rokycan. Během celého dne se na náměstí vystřídají tanečnice, fakíři, žongléři, historická hudba a artisté, kteří budou sloužit návštěvníkům pro pobavení a příjemnou atmosféru do chvíle, než se zjeví císařská rodina.

Program bude bohatý

I v neděli se na nádvoří hradu objeví císař, ale dříve než se s průvodem na hrad dopraví, pobaví vás taneční škola s ukázkami z období Karla IV. Jedinečným zážitkem bude jistě i BraAges, hudba středověku a kejklíř Pupa, který žongluje se vším možným i nemožným, pěšmo i na jednokolce. V 17:00 hodin je připravený závěr XVI. Karlštejnského vinobraní. Společně vystoupí všichni účinkující.

Po oba dva dny bude připravené dětské hřiště, na kterém si divadelní soubory připravily Vodnickou pohádku, pohádkový jarmark a celou řadu zábavných vystoupení. Hrad Karlštejn na dny slávy připravil prohlídkové trasy, které budou k dispozici v sobotu v 10.00 - 12.00 hodin, 16:00 až 18:00 hodin a v neděli v době od 10:00 - 12:00 hodin. Zpestření hradních prohlídek oživlými dobovými obrazy nadchne všechny milovníky umění.

Foto: Aktuálně.cz

Cestu k hradu si zpříjemníte dobovými stánky s ukázkami historických řemesel. Ochutnáte letošní burčák a karlštejnská vína z vinic, které založil sám Karel IV. Malí i velcí návštěvníci si přijdou na své. Ochutnáte historické laskominy od sladkých až po pečená masa. Karlštejnské vinobraní 2012 slibuje příjemnou atmosféru, lahodné víno a plná břicha těch nejlepších středověkých pochoutek.

 

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy