Karel byl náš guru, pořád poslouchám jeho písně. Fanoušci vzpomínali u hrobu na Gotta

ČTK ČTK
14. 7. 2020 14:06
Památce zesnulého zpěváka Karla Gotta se v den jeho nedožitých 81. narozenin přicházeli od rána poklonit fanoušci různých generací na hřbitov na pražských Malvazinkách. Na náhrobek, na jehož podobě Gottova manželka Ivana spolupracovala s akademickým architektem Jiřím Deýlem a inženýrem Pavlem Štruncem, mnozí z nich za zájmu zástupců médií položili kytky a zapálili přinesené svíčky.
Hrob Karla Gotta
Hrob Karla Gotta | Foto: Profimedia.cz

"Karel byl náš guru, dodnes poslouchám jeho písničky. Vzpomínám na něj jako na vynikajícího společníka, který se dokázal bavit s každým," řekla novinářům zpěvačka Šárka Rezková, která se s Gottem znala díky svému zesnulému manželovi, hudebníkovi Jiřímu Brabcovi.

Gott zemřel loni 1. října před půlnocí ve své vile na pražské Bertramce. Léčil se s akutní leukemií. Legendě české populární hudby, která ovlivnila několik generací posluchačů, bylo 80 let. Fanoušci se mohli s oblíbeným zpěvákem rozloučit v paláci Žofín, kam přišlo zhruba 49 tisíc lidí. O den později se konala zádušní mše ve svatovítské katedrále, kam dorazili příbuzní, přátelé, spolupracovníci, politici, zpěváci, herci, sportovci a další pozvaní hosté. Tento den byl zároveň dnem státního smutku.

Pietním místem se ihned po oznámení zpěvákova úmrtí stala spontánně pražská Bertramka, kde zpěvák dlouhá léta žil. Lidé tam řadu dní nosili svíčky, květiny, fotografie a další předměty. Dary ulici u vily zcela zaplavily.

Ke Gottově hrobu v úterý zamířili lidé nejen z Prahy. "Využila jsem prázdniny a přijela jsem ukázat místo posledního odpočinku mého milovaného zpěváka své vnučce," řekla Helena Kazdová z Plzně. Právě tam se Gott 14. července 1939 narodil.

Na náhrobku byla také čerstvá kytice se vzkazem s "pusou do nebe" od Gottovy rodiny. Kytici s trikolórou a stuhou s nápisem Prezident republiky Miloš Zeman přinesl k hrobu v ranních hodinách zástupce Pražského hradu. Prezident letos 28. října Gottovi udělí in memoriam Řád bílého lva. Některá média spekulovala o návštěvě premiéra Andreje Babiše (ANO). "Osobní účast u hrobu mistra neplánuji, tam bude jistě dost jeho fanoušků a rodina, kteří nebudou v takový den na politika zvědaví," napsal Babiš Frekvence 1.

Mohlo by vás zajímat: Ukázka z chystaného dokumentu o Karlu Gottovi

"Mám modrý. To se líbilo mamince. Říkala: ne jak zpíváš, ale ty tvoje modrý oči," vzpomíná Karel Gott v ukázce z filmu Karel. | Video: Bontonfilm
 

Právě se děje

Další zprávy