Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Karanténa skončila, hurá do kina na evropské filmy!

komerční článek
15. 5. 2020 12:49
Program Kreativní Evropa zve na české premiéry filmů s evropským rodokmenem.
Foto: Národní filmový archiv

Dívat se na filmy online může být pohodlné, ale společný zážitek v kině nic nenahradí. Proto vás zveme na nejnovější evropské snímky, které budou mít do prázdnin premiéru v českých kinech a jejichž distribuci podpořil program Evropské unie Kreativní Evropa.

Dva evropské filmy do našich kin vstoupily hned 11. května, kdy se sály otevřely po skončení karantény. Drama Dokud se tančí vypráví o mladíkovi Merabovi, který trénuje v gruzínském souboru tradičních tanců. Merabův svět se otřese v základech, když se tanečník zamiluje do svého konkurenta. Druhou premiérou se stala rodinná podívaná Zapomenutý princ francouzského filmaře Michela Hazanaviciuse, držitele Oscara za snímek The Artist. Oblíbený herec Omar Sy (Nedotknutelní, Samba) v něm ztvárňuje otce, který se musí vyrovnat s tím, že jeho dcera už nechce před spaním poslouchat pohádky s ním v hlavní roli neohroženého prince.

Dokud se tančí (SE-GE-FR, 2019)
Dokud se tančí (SE-GE-FR, 2019) | Foto: Mezipatra/Queer Kino

Od 14. května v kinech běží thriller Dokonalý pacient, založený na jednom z největších právních skandálů ve švédské historii. Reportér Råstam se v něm pokouší prokázat nevinu odsouzeného sériového vraha. 21. května má premiéru syrsko-britský dokument Pro Samu, odehrávající se ve válkou zmítaném městě Aleppo. Novinářka Waad Al-Khateab zaznamenává snahu své rodiny nejen přežít, ale i pomáhat bližním v improvizované nemocnici. Film ověnčený cenami z celého světa byl také oscarovým favoritem.

Dokonalý pacient (SE, 2019)
Dokonalý pacient (SE, 2019) | Foto: Film Europe

Dokonce dvě nominace na Oscara letos získal další oceňovaný dokument Země medu, který do kin rovněž zavítá v nejbližších týdnech. Přináší strhující svědectví o střetu dvou přístupů k životu a přírodě. Jeho hrdinka, poslední z rodu chovatelů divokých včel Hatidže, se živí v makedonských horách jako její předci, dokud její každodennost nerozvrátí příjezd nomádské rodiny.

V červnu může divák zprostředkovaně zakusit výcvik v Evropské kosmické agentuře díky francouzsko-německému dramatu Proxima. Herečka Eva Green (Casino Royale, Snílci) v něm hledá rovnováhu mezi rolí matky a svým snem stát se účastnicí vesmírné mise. O nástrahách rodičovství vypráví i švédská komedie Volej mámu!.

Země medu (MK, 2019)
Země medu (MK, 2019) | Foto: Artcam Films

Než se zcela otevřou hranice a budeme moci vyrazit k moři, můžeme alespoň na plátně vidět slunnou Provence v úsměvné podívané Raoul Taburin, natočené podle předlohy spoluautora Mikulášových patálií Sempého. Do Paříže, New Yorku a na další místa po světě nás zavede hořká komedie To musí být nebe, v níž se klasik palestinské kinematografie Elia Suleiman ptá, co je to domov či identita. Kolekci evropských snímků uzavře horor z prostředí náboženské komunity Další jehňátko, pod nímž je podepsaná výrazná polská režisérka Małgorzata Szumowska (Tvář, Tělo).

Raul Taburin (FR, 2018)
Raul Taburin (FR, 2018) | Foto: Aerofilms

Kreativní Evropa MEDIA je program Evropské unie na podporu kinematografie a audiovizuálního průmyslu, který financuje řadu filmových aktivit i v České republice. Podporuje vývoj nových filmů (v posledních letech by bez něj nevznikly například filmy Nabarvené ptáče, Staříci a mnohé další), řadu filmových festivalů (Jeden svět, Ji.hlava, Zlín…), filmovou i online distribuci, kina Europa Cinemas, scenáristické workshopy a široké spektrum dalších projektů. Některé z nich najdete možná i blízko Vás.

 

Právě se děje

Další zprávy