Karanténa vášeň Finů pro kávu nezchladila, doma pořádali virtuální dýchánky s přáteli

ČTK ČTK
23. 6. 2020 18:00
Ani karanténní opatření kvůli koronaviru nezchladila finskou vášeň pro kávu, která trvá zhruba 300 let. Kavárny sice musely být uzavřeny a později fungovaly s omezeným provozem, Finové si ale o to více vařili kávu sami doma.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Obchodní řetězce odhadují, že prodej kávy vzrostl až o deset procent, ačkoli udávají, že na zveřejnění přesných čísel je ještě brzy. Analytici také poukazují na to, že statistiky ovlivnil i fakt, že Finové mají doma vždy železnou zásobu na horší časy.

Káva se do Finska dostala ve 20. letech 18. století přes Stockholm, uvedla televize YLE. V té době se pití tohoto nápoje stalo oblíbeným ve vyšších vrstvách, záliba se ale v dalších desetiletích rychle rozšířila napříč populací.

Dnes Finsko patří k největším konzumentům kávy na osobu, dostupná je v zemi prakticky všude, takže lidé si mohou dopřát šálek i při nakupování v supermarketech.

"Za posledních sto let se spotřeba kávy ve Finsku zdvojnásobila. V roce 1920 spotřeba činila pět kilogramů na osobu, dnes je to deset kilogramů ročně. To je spousta balení kávy na osobu," řekl Rami Kuusisto, který je obchodním ředitelem finského výrobce kávy Paulig.

Ranou pro spotřebitele byla druhá světová válka, kdy finská vláda nedovolila využívat cenné dovozní kapacity pro import kávy. V prodeji tak byla nejdříve k dostání směs pravé kávy ze zásob s náhražkami a později již jen stoprocentní náhražky, jako je například cikorka.

Současná vlna pandemie ale dovoz kávy do Finska neohrozila, takže její spotřeba podle YLE rozhodně nijak dramaticky neklesla. Káva sice nebyla k dostání v kavárnách, ale zájem o její nákup podle obchodů v době karantény vzrostl.

Jussi Mannila z obchodní skupiny S-Group, která společně s řetězcem Kesko kontroluje 80 procent finského trhu s potravinami, řekl, že nákup kávy v maloobchodu od poloviny března do konce května vzrostl až o deset procent.

Zmíněné období je podle analytiků zatím obtížné hodnotit, protože nákup kávy ovlivňuje řada faktorů, mimo jiné akce v supermarketech. Obyvatelé Finska se kvůli karanténě zřejmě nedostali do karanténní krize, kdy by museli s nákupem pospíchat, protože běžně má doma každý zásobu na horší časy. I tak ale obchody hovoří o vyšším zájmu oproti normálu.

Televize YLE poznamenala, že Finové během karantény pořádali virtuální sezení s přáteli, při kterých každý doma popíjel kávu. K takovým internetovým sezením pobízeli pracovníky, kteří pracovali z domova, i zaměstnavatelé.

Video: V Jižní Koreji rozváží kávu robot

V Jižní Korei rozváží kafe robot. Umí 60 druhů nápojů a je imunní vůči covidu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 28 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy