Ruský film ve Varech vyvolal poprask. Diváci ale možná budou překvapeni

Mojmír Sedláček Jakub Zuzánek Blahoslav Baťa Mojmír Sedláček, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa
9. 7. 2022 7:29
Přes silné protesty karlovarský festival promítl ruský film Kapitán Volkonogov uprchl. "Byla nenávist, kterou to vzbudilo, oprávněná?" ptá se ve videorecenzi kritik Mojmír Sedláček.
Videorecenze filmu Kapitán Volkonogov uprchl, proti jehož uvedení ve Varech Ukrajinci protestovali. | Video: Mojmír Sedláček, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa

Film líčí období stalinistických čistek a podle pořadatelů přesně pojmenovává, jak manipulativní jednání despotického lídra dokáže ovlivnit smýšlení většinové společnosti, ve jménu ideologie účelově vytvářet nepřátele režimu a bezohledně je likvidovat. A také jak takové jednání v důsledku vede k celonárodní tragédii.

"Tento snímek, ve kterém exceluje v hlavní roli Jurij Borisov, má k propagandě opěvující ruský národ hodně daleko," tvrdí po zhlédnutí filmu Sedláček. Podle něho se příslušník sovětské tajné policie Volkonogov vydává na skoro až spirituální cestu, neboť "si vezme do hlavy, že se vyhne peklu v případě, že mu odpustí někdo z pozůstalých po jeho obětech."

"Poutavě natočený thriller na svém konci naznačuje, že některé stalinistické praktiky v současném Rusku přežily do dneška," dodává kritik.

Organizátoři snímek promítli přes odpor ukrajinských filmařů a ukrajinského velvyslance v Česku Jevhena Perebyjnise. Podle kritiků film vznikl s ruskou státní podporou a jeho tvůrci se podíleli na propagandě. Zařadit snímek do programu bylo podle velvyslance nehumánní. Pořadatelé si snímek do karlovarského programu zvolili loni na podzim, tedy před ruskou invazí na Ukrajinu. Programový ředitel festivalu Karel Och už dříve řekl, že festival nechce bojkotovat ruskou tvorbu. Pořadatelé vyjadřují podporu ukrajinským tvůrcům a odsuzují ruské násilí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy