Video: Designér navrhl kapesní větrnou elektrárnu. Nabije telefon i v extrémních podmínkách

7. 3. 2017 17:23
Německý designér Nils Ferber navrhl malou kapesní větrnou elektrárnu. Dokáže nabíjet například mobilní telefon a může být užitečná třeba při horské turistice a dalších outdoorových aktivitách. Inspirovalo ho to, že se dnes pro podobné účely využívají většinou jen malé solární panely.
Kapesní větrná turbína nabije telefon i v extrémních podmínkách | Video: Nils Ferber

Podle Nisle Ferbera, který studoval design v Německu a poté ve Švýcarsku, začala hrát malá elektronika (jako jsou mobilní telefony a navigace) velmi důležitou roli při turistice. A lidé se stále častěji potýkají s tím, že potřebují dobít své mobily, fotoaparáty, hodinky nebo navigace.

"Dostupným řešením tohoto problému byly v poslední době pouze solární panely, které jsou ovšem závislé na množství slunečního svitu," říká designér. Jeho větrná elektrárnička by podle něj měla být alternativou, neboť funguje i za špatného počasí a v noci. Dají se z ní také v noci nebo za větru nabíjet malé powerbanky (zásobní zdroje proudu), které pak mohou posloužit v době bezvětří.

Design vychází z toho, aby se celé zařízení dalo lehce složit, nezabíralo mnoho místa a bylo snadno přenosné. "Momentální návrh je optimalizován pro nabíjení malých přístrojů pomocí USB. Celý systém je ovšem možné velmi snadno navrhnout i v mnohem větším měřítku, a může tak být ve větších variantách použitelný i pro mnoho jiných věcí," říká designér, který svůj vynález prezentoval mimo jiné v soutěži vynálezců James Dyson Award.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy