Revoluce ve vědě? Kapesní mikroskop za 20 korun

jaz
13. 9. 2014 8:00
Na první pohled dětská skládačka, na druhý designový zázrak, který bude dostupný široké veřejnosti. Kapesní mikroskop slibuje dětem nový pohled na svět a vědcům a lékařům rychlejší diagnózy.
Foto: www.foldscope.com

Sacramento – Bioinženýr Manu Prakash se spolupracovníky ze Stanfordské univerzity v Kalifornii přišli na způsob, jak zpřístupnit něco tak potřebného, jako je mikroskop.

Na mezinárodní konferenci TEDx na začátku roku představil Manu svůj Foldcope, který je založený na principech origami, japonských papírových skládankách. Mikroskop totiž vyrábí v podobě listu papíru pokrytého tenkou vrstvou plastu, jehož intuitivní složení vyžaduje cca 10 minut práce.

Mikroskop vypadá jako dětská skládačka.
Mikroskop vypadá jako dětská skládačka. | Video: YouTube

"Ačkoli stojí méně než jeden dolar, může poskytnout více než 2 tisíce krát zvětšení se submikronovým rozlišením. Váží méně než dva nikláky, je dost malý na to, aby se vešel do kapsy, nevyžaduje žádné externí napájení a může přežít pád z třípatrové budovy," představil Manu svůj projekt na konferenci.

Tvůrci si od svého vynálezu slibují nízké náklady na výrobu a tím i dostupnost produktu pro širokou veřejnost. Mikroskop bude tak moci sloužit nejen v oblasti vzdělání, ale i vědě a medicíně, kdy lékaři mohou během chvíle a bez rizika kontaminace vzorků či infekce odhalit řadu nakažlivých chorob a patogenů.

Přestože cena jednoho kusu Foldcopu dosahuje pouhých 0,97 dolarů, což je v přepočtu cca 20 korun, vědci si od něho slibují velké věci. V současné době je produkt ve fázi výroby, ale už je v plánu distribuce 50 tisíc kusů do 130 zemí po celém světě. 

 

Právě se děje

před 42 minutami

Samková přijde o MS a olympijskou generálku v Číně

Snowboardisté včetně úřadující šampionky ve snowboardcrossu Evy Samkové nebudou mít kvůli pandemii koronaviru mistrovství světa v Číně. Dnes to oznámila Mezinárodní lyžařská federace (FIS) s tím, že konání únorového šampionátu znemožňují přetrvávající omezení v cestování kvůli koronaviru. O šampionát v Číně přijde i olympijská vítězka Ester Ledecká. FIS hledá nového pořadatele.

Další zprávy