Kanárské ostrovy: Dovolená s chutí čerstvého ovoce!

Ilona Víchová
1. 8. 2012 9:59
Slunce, pláže, noční život, to a mnohem víc slibuje dovolená na Kanárských ostrovech
Foto: Profimedia.cz

Legenda praví, že byly Kanárské ostrovy hlídané obrovskými a divokými psy. Právě tento tvor dal nejspíš vzniknout názvu těchto sluncem zalitých ostrovů. Právě pojem pes najdete v latinském slovníku jako Canis.

Dvě krásné provincie Las Palmas a Santa Cruz de Tenerife se spojují v jeden svět Kanárských ostrovů. Jde o autonomní společenství Španělska. Na mapě jsou Kanárské ostrovy označené jako sedm hlavních ostrovů a několik menších. Užijte si slunnou dovolenou na Kanárských ostrovech.

Tradice a příroda se snoubí dohromady

Krajinu Kanárských ostrovů tvoří celá řada úkazů a překrásných jevů. Dokonce je přítomná i sopečná měsíční krajina, krásné osvěžující palmové oázy a písečné duny. Pokud chcete něco netradičního, čeká na vás na plážích kromě bílého písku i písek černý. Krásu a pomíjivost přírody připomínají čtyři národní parky, Timanfaya na Lanzarote, Teide na Tenerife, Garajonay na La Gomera a Parque Nacional de la Caldera de Taburiente na La Palma.

V souladu s přírodou jsou i tradiční pokrmy. Na jídelníčku obyvatele Kanárských ostrovů většinou narazíte na ryby, kukuřici a banány. Mezi oblíbené ryby, které ochutnáte v místních restauracích patří mořský okoun, bílá pražma nebo kanín. Objednáte-li si Puchero Canario, dostanete tradiční guláš z dýně, zelí, sladkých brambor a vepřového či hovězího masa. Jako desert ochutnejte Bienmasabe, tradiční chutný dezert s mandlovým krémem z medu, mletých mandlí, skořice a žloutků. Na ostrově Lanzarote přivoňte k vynikajícímu sladkému vínu Malvaz.

Foto: Beate Timm, Thorsten Kern, Reiner Loos

Sedm statečných

Mezi sedm nejhlavnějších ostrovů patří kromě El Hierro, Fuerteventura a Gran Canaria také La Gomera, La Palma, Lanzarote a Tenerifé. Každý si na ostrovech najde to své, ale nejvíce sluníčka si užijete na Lanzarote, Gran Canaria nebo na Tenerifé.

Největším z nich je právě zmiňovaný Tenerifé. Letoviska na ostrově patří k oblíbeným mezi turisty. Ostrov je zároveň poutním místem, kde se v bazilice Panny Marie nachází obraz Panny Marie Candelárské, patronky ostrovů.

Lanzarote je vyhlášené svými architektonickými stavbami. Hlavním městem je Arrecife. I zde jsou obyvatelé závislí na turistickém ruchu. Kromě rekreačních středisek Puerto del Carmen nebo Playa Blanca, je zde několik zajímavých míst. Jedním z nich je Jameos del Agua, místo, kde odpočívají slepí krabi.

Mnoho jeskyní vulkanického původu je přímo unikátem. V jedné z nich najdete odpočívat kraby. Druhá slouží jako koncertní místnost a ve třetí ochutnáte místní pochoutky v romantické restauraci.

Foto: Profimedia.cz

Rozmanitost Kanárských ostrovů

Cestovním ruchem na Kanárských ostrovech žije téměř každý. 80 procent veškerých příjmů pochází právě z tohoto odvětví. Kromě turistů jsou živobytím i rybolov a zemědělství. Právě proto je ostrov La Gomera zdrojem obživy. Na ostrově se údajně nachází až 100 tisíc palem z kterých se dělá palmový olej a palmový med. Ostrov La Palma v rámci šetření velmi důmyslně hospodaří s vodou, kdy dešťové kapky stékají ze stromů do vodních tunelů. Tento unikát se stal na ostrově největším turistickým lákadlem.

Třetím největším ostrovem je Fuertaventura. Spolu s Lanzarote a Gran Canaria tvoří provincii Las Palmas. Zajímavostí jsou pláže u moře. Písek, který jsem vítr přinesl pochází až ze Sahary. Ostrov El Hierro nepatří k těm nejoblíbenějším, ale je zajímavý tím, že v roce 1634 přijal toto místo Ludvík XIII za nultý poledník. Dnes je mezinárodně přijatý poledník podle hvězdárny v londýnském Greenwichi.

Ať už se vypravíte na kterýkoliv z těchto skvostných ostrovů, užijete si nezapomenutelnou dovolenou. V případě, že se chcete vložit do rukou cestovních kanceláří, vyjde vás dovolená na osm dní okolo 14 tisíc korun. Kanárské ostrovy, to je dovolená s vůní čerstvého ovoce a mořského vánku.

 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost udělila Nadace Charty 77 všem zdravotním sestrám

Cenu Františka Kriegla, která se uděluje za občanskou statečnost či mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a demokracii se porota letos rozhodla symbolicky udělit všem zdravotním sestrám. Jejich jménem cenu převezme předsedkyně České asociace sester Martina Šochmanová,.

"Na sestřičkách leží největší tíha té nejobyčejnější drobné práce, potkávání se s těžkými osudy. Svou službu vykonávají neokázale, laskavě a bez ohledu na to, že se samy během pandemie mohly stát obětí covidu-19. Zaslouží si naši úctu i dík," uvedl člen poroty Jaroslav Veis.

 

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 20 minutami

Německá CDU podpořila jako kandidáta na kancléře Armina Lascheta

Vedení německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové jasně podpořilo kandidaturu svého předsedy Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Na tiskové konferenci to prohlásil generální tajemník CDU Paul Ziemiak, který uvedl, že podpora není konečným rozhodnutím. Postoj CDU totiž pověřuje Lascheta, aby se nyní dohodl s bavorským premiérem a šéfem Křesťanskosociální unie (CSU) Markusem Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě v pondělí.

Výsledek schůzky vedení CDU ohlásil ještě před tiskovou konferencí hesenský premiér Volker Bouffier. Předsednictvo podle Bouffiera konstatovalo, že předseda strany a premiér Severního Porýní-Vestfálska Laschet je mimořádně vhodný kandidát na kancléřský úřad. "Zároveň jsme ho požádali, aby s Markusem Söderem projednal další postup," řekl Bouffier. CDU by chtěla, aby jasno bylo do týdne.

Další zprávy