Od dubna sami za sebe. Kanada přestane zajišťovat bezpečnost prince Harryho a Meghan

ČTK ČTK
28. 2. 2020 10:56
Kanada už nebude zajišťovat ochranu britského prince Harryho a jeho rodiny. Na jejich osobní bezpečnosti se přestane podílet "v následujících týdnech", oznámila ve čtvrtek kanadská vláda. Vévoda a vévodkyně ze Sussexu přestanou vykonávat povinnosti členů královské rodiny od 1. dubna. Podle kanadských médií by ochrana rodiny přišla zemi na dvacet milionů kanadských dolarů ročně (344 milionů korun).
Harry, Meghan, Archie
Harry, Meghan, Archie | Foto: Reuters

Podle kanadské vlády se místní policie na zajišťování bezpečnosti 35letého Harryho, jeho o tři roky starší manželky Meghan a téměř ročního syna Archieho podílela s přestávkami od loňského listopadu. Tehdy rodina britského prince zahájila šestitýdenní dovolenou v Kanadě.

Vzhledem k tomu, že Harry a Meghan už nebudou aktivními členy britské královské rodiny a od 1. dubna přestanou vykonávat s tím spojené povinnosti, přestane Kanada platit za jejich ochranu.

"Přestaneme poskytovat podporu v následujících týdnech v souladu se změnou jejich statusu," uvedla mluvčí kanadského ministerstva veřejné bezpečnosti Mary-Liz Powerová.

Podle kanadských médií by ochrana aristokratické rodiny Ottawu přišla na dvacet milionů kanadských dolarů ročně (v přepočtu 344 milionů korun). Na internetu se objevila v uplynulých týdnech petice, pod kterou se podepsaly desítky tisíc Kanaďanů odmítajících platit za ochranu prince a jeho rodiny.

Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Původně plánovali žít střídavě v Británii a v Kanadě a chtěli některé své povinnosti v rámci rodiny dál vykonávat.

Buckinghamský palác ale na konci ledna sdělil, že Harry a Meghan nebudou placeni z veřejných prostředků a nebudou mít žádné závazky plynoucí z příslušnosti ke královské rodině. Princ později přiznal, že je z toho smutný. Od 1. dubna by měli Harry a Meghan s veřejností komunikovat už jen prostřednictvím své charitativní organizace.

Připomeňte si nejdůležitější momenty Harryho a Meghan v kvízu:

 

Právě se děje

Další zprávy