Kanadská miss nedostala vízum na soutěž krásy v Číně. Otevřeně totiž kritizuje Peking

ČTK ČTK
26. 11. 2015 17:46
Kanadská miss Anastasia Linová se nezúčastní soutěže Miss World, která proběhne 19. prosince na jihočínském ostrově Chaj-nan. Úředníkům vadí, že je příznivkyní zakázaného duchovního hnutí Fa-lun-kung. Čínské úřady jí proto nevydaly vízum. Linn uvedla, že Čína jí chce zakázat mluvit o lidských právech.
Anastasia Lin pózuje na letišti v Hongkongu
Anastasia Lin pózuje na letišti v Hongkongu | Foto: Reuters

Peking - Kanadská kráska Anastasia Linová se nebude moci zúčastnit soutěže Miss World, která se uskuteční 19. prosince na jihočínském ostrově Chaj-nan. Čínské úřady totiž odmítly vydat Kanaďance čínského původu vízum.

Linová je podle agentury AP stoupenkyní duchovního hnutí Fa-lun-kung, které je v Číně zakázáno, a otevřeně kritizuje náboženskou politiku Pekingu.

Linové nebylo umožněno nastoupit do letadla z Hongkongu do města San-ja na ostrově Chaj-nan, uvedla přítelkyně Kanaďanky Caylan Fordová. Peking prý své rozhodnutí nijak nezdůvodnil.

Před odletem do Hongkongu Linová prohlásila, že pokud jí Čína odepře vstup na své území, bude to znamenat, že jí chce zabránit v tom, aby mluvila o lidských právech.

Hnutí Fa-lun-kung zakázal v roce 1999 někdejší čínský prezident Ťiang Ce-min, když tisíce stoupenců hnutí demonstrovaly vsedě před vládním komplexem a žádaly o udělení oficiálního statusu. Komunistická strana akci považovala za nejvážnější výzvu straně od studentských demonstrací v roce 1989.

Fa-lun-kung se snaží skloubit meditaci a dechová cvičení s učením, které má kořeny v buddhismu a taoismu. Peking od zákazu hnutí v roce 1999 poslal řadu jeho přívrženců do pracovních táborů na "převýchovu".

 

Právě se děje

Další zprávy