Kanada hrozí EU studenou válkou. Kvůli tuleňům

bh
4. 5. 2008 13:31
Brusel zvažuje plošný zákaz výrobků z tuleňů
Foto: Reuters

Ottawa - Pokud Evropská unie zakáže dovoz tuleních produktů z Kanady, měla by na oplátku kanadská vláda uvalit blokádu na výrobky z EU.

Navrhuje to alespoň Tom Rideout, ministr rybolovu kanadské provincie Newfoundland. "Navrhovaný zákaz je ze strany EU nespravedlivý a ohrožuje živobytí lidí z pobřeží, kteří jsou na lovu tuleňů závislí," řekl Rideout.

"Jestliže kanadské produkty budou nespravedlivě bojkotovány kvůli lobbyingu aktivistů, musíme přijmout protiopatření a EU ukázat, že něco takového je nepřijatelné," dodal.

Předmětem kritiky ze strany Bruselu není samotný lov, ale způsob usmrcování zvířat pomocí speciálního cepínu (hakapik) nebo palice. Podle ochránců přírody jsou zvířata brutálně ubíjena a lov se nevyhýbá ani mláďatům.

Právě v Newfoundlandu žije na šest tisíc lovců. Třetinu jejich ročních příjmů tvoří prodej výrobků z tuleňů, zejména kožešin a tuku.

Sezona lovu tuleňů v Kanadě začala koncem března a trvá zhruba do půlky května. Letos mají lovci dovoleno zabít celkem 275 tisíc tuleňů, tedy o pět tisíc více než loni.

Rideout také po kanadské federální vládě požaduje, aby se oficiálně Světové obchodní organizace (WTO) dotázala, nakolik je bojkot tuleních produktů v souladu s pravidly světového obchodu.

Země EU však nejdou v otázce totálního zákazu importu tuleních produktů za jedno. Některé státy (například Francie, Chorvatsko nebo sousední Rakousko) zakazují obchod již nyní, jednotná unijní legislativa ale doposud neexistuje.

Aktivisté z Eurogroup for Animal Welfare spočítali, že na trzích EU skončí pětina až třetina kanadských výrobků z tuleňů. Největším odběratelem je přitom Německo.

Čtěte také:

Nechte nás zabíjet tuleně, žádal EU premiér Inuitů
Rusko zvažuje zákaz lovu tuleních mláďat

 

Právě se děje

Další zprávy