K poznání Indie vám jeden život nestačí

Betty Růžičková
4. 8. 2011 16:00
Indie, to jsou přelidněné metropole, stáda krav, klidné chrámy i Bollywood. K tomu hory, pláže...nelze si nevybrat!
Ganga
Ganga | Foto: Isifa/Thinkstock

Lotosový květ, tygr či mango - jen pár oficiálních symbolů, střípek v obrovské indické mozaice. Indii nepoznáte za jednu dovolenou a nejspíše by se vám to nepovedlo ani za celý život

.

Doporučuje se proto vybrat si nejlépe jednu konkrétní destinaci, kterou procestujete a necháte se jí prostoupit. Od sněhem pokrytých hor ke slunečným plážím, od klidných chrámů k rozverným festivalům, od lucernami osvícených vesnic po velká supermoderní velkoměsta. A to ani zdaleka není vše co v Indii najdete. Nastává tu tedy velký problém - kam vyrazit?

Foto: Isifa/Thinkstock

V Indii je pět přírodních a 22 kulturních památek UNESCO. Jednou z nich je pevnost v Agře, ležící nedaleko další památky UNESCO - Tádž Mahalu, nebo jeskynní komplex Ellora, sestávající z 34 jeskyní vytesaných do kopců, plných nástěnných maleb a soch.

Plantáž v Indii
Plantáž v Indii | Foto: Isifa/Thinkstock

Védské období přineslo epická díla jako Mahábhárata či Rámájana a položilo základ pro hinduistickou mytologii a filosofii. Zrodila se tu jóga jako způsob cvičení a meditace. Indie je kolébkou hinduismu a buddhismu; příchod křesťanství a islámu pak už jen pomohl dotvořit již tak dost bohatou kulturu této země.

Indie, která byla po celé 18. a 19.století pod britskou nadvládou se osamostatnila v roce 1947 a započala tak další, novou, etapu svého vývoje.

Tádž Mahal
Tádž Mahal | Foto: Isifa/Thinkstock

Za návštěvu stojí velká i malá města. To hlavní, Nové Dillí, patří k nejrychleji rostoucím městům světa. Jeho obyvatelé, stejně jako zbytek Indie, s nadšením slaví každý národní svátek, ať už se jedná o Gándhího narozeniny, Den republiky nebo svátky jako Diwali - festival světla.

Nové Dillí nabízí celou škálu muzeí a galerií, nezklame vás ani nočním životem ani nabídkou sportovního vyžití. Je dokonce oficiálním kandidátem na pořádání Olympijských her v roce 2020 (spolu s Madridem, Římem a Istanbulem).

Mumbai, dříve známá jako Bombay, je rodištěm indické kinematografie - spojením názvů Bombay a Hollywood vzniklo známé označení Bollywood - indická "továrna na sny", produkující každoročně neuvěřitelná množství filmů.

Mumbai ale není jen moderní metropolí. Přímo ve městě i v jeho blízkosti nabízí i řadu památek. Za pozornost určitě stojí Galerie moderního umění, velká ZOO, jeskyně Elephanta, zasvěcené bohu Šivovi, jednomu z hlavních hinduistických bohů. V jeskyních jsou různé středověké rytiny a mnoho podobenství boha Šivy.

Co určitě nadchne děti je Essel World a Water Kingdom, největší vodní a zábavní park v Asii.

Hawa Mahal- chrám větru
Hawa Mahal- chrám větru | Foto: Isifa/Thinkstock

Džajpur, jižně od Nového Dillí, je přesně naplánovaným městem, založeným v roce 1727. Poblíž města se nachází zajímavé památky, jako jsou pevnost Džajsámér nebo palác Hawa Mahal, pětipatrová stavba z růžových a červených pískovců, postavená ve tvaru koruny bohyně Krišny. Džajpur je ale známý zejména jako "růžové město".

Důvodem je to, že v roce 1853, kdy dorazil na návštěvu princ z Walesu, bylo celé město natřeno na růžovo - a dodnes je to stále ještě vidět.

 

Právě se děje

Další zprávy