K poznání Indie vám jeden život nestačí

Betty Růžičková
4. 8. 2011 16:00
Indie, to jsou přelidněné metropole, stáda krav, klidné chrámy i Bollywood. K tomu hory, pláže...nelze si nevybrat!
Ganga
Ganga | Foto: Isifa/Thinkstock

Lotosový květ, tygr či mango - jen pár oficiálních symbolů, střípek v obrovské indické mozaice. Indii nepoznáte za jednu dovolenou a nejspíše by se vám to nepovedlo ani za celý život

.

Doporučuje se proto vybrat si nejlépe jednu konkrétní destinaci, kterou procestujete a necháte se jí prostoupit. Od sněhem pokrytých hor ke slunečným plážím, od klidných chrámů k rozverným festivalům, od lucernami osvícených vesnic po velká supermoderní velkoměsta. A to ani zdaleka není vše co v Indii najdete. Nastává tu tedy velký problém - kam vyrazit?

Foto: Isifa/Thinkstock

V Indii je pět přírodních a 22 kulturních památek UNESCO. Jednou z nich je pevnost v Agře, ležící nedaleko další památky UNESCO - Tádž Mahalu, nebo jeskynní komplex Ellora, sestávající z 34 jeskyní vytesaných do kopců, plných nástěnných maleb a soch.

Plantáž v Indii
Plantáž v Indii | Foto: Isifa/Thinkstock

Védské období přineslo epická díla jako Mahábhárata či Rámájana a položilo základ pro hinduistickou mytologii a filosofii. Zrodila se tu jóga jako způsob cvičení a meditace. Indie je kolébkou hinduismu a buddhismu; příchod křesťanství a islámu pak už jen pomohl dotvořit již tak dost bohatou kulturu této země.

Indie, která byla po celé 18. a 19.století pod britskou nadvládou se osamostatnila v roce 1947 a započala tak další, novou, etapu svého vývoje.

Tádž Mahal
Tádž Mahal | Foto: Isifa/Thinkstock

Za návštěvu stojí velká i malá města. To hlavní, Nové Dillí, patří k nejrychleji rostoucím městům světa. Jeho obyvatelé, stejně jako zbytek Indie, s nadšením slaví každý národní svátek, ať už se jedná o Gándhího narozeniny, Den republiky nebo svátky jako Diwali - festival světla.

Nové Dillí nabízí celou škálu muzeí a galerií, nezklame vás ani nočním životem ani nabídkou sportovního vyžití. Je dokonce oficiálním kandidátem na pořádání Olympijských her v roce 2020 (spolu s Madridem, Římem a Istanbulem).

Mumbai, dříve známá jako Bombay, je rodištěm indické kinematografie - spojením názvů Bombay a Hollywood vzniklo známé označení Bollywood - indická "továrna na sny", produkující každoročně neuvěřitelná množství filmů.

Mumbai ale není jen moderní metropolí. Přímo ve městě i v jeho blízkosti nabízí i řadu památek. Za pozornost určitě stojí Galerie moderního umění, velká ZOO, jeskyně Elephanta, zasvěcené bohu Šivovi, jednomu z hlavních hinduistických bohů. V jeskyních jsou různé středověké rytiny a mnoho podobenství boha Šivy.

Co určitě nadchne děti je Essel World a Water Kingdom, největší vodní a zábavní park v Asii.

Hawa Mahal- chrám větru
Hawa Mahal- chrám větru | Foto: Isifa/Thinkstock

Džajpur, jižně od Nového Dillí, je přesně naplánovaným městem, založeným v roce 1727. Poblíž města se nachází zajímavé památky, jako jsou pevnost Džajsámér nebo palác Hawa Mahal, pětipatrová stavba z růžových a červených pískovců, postavená ve tvaru koruny bohyně Krišny. Džajpur je ale známý zejména jako "růžové město".

Důvodem je to, že v roce 1853, kdy dorazil na návštěvu princ z Walesu, bylo celé město natřeno na růžovo - a dodnes je to stále ještě vidět.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy