K poznání Indie vám jeden život nestačí

Betty Růžičková
4. 8. 2011 16:00
Indie, to jsou přelidněné metropole, stáda krav, klidné chrámy i Bollywood. K tomu hory, pláže...nelze si nevybrat!
Ganga
Ganga | Foto: Isifa/Thinkstock

Lotosový květ, tygr či mango - jen pár oficiálních symbolů, střípek v obrovské indické mozaice. Indii nepoznáte za jednu dovolenou a nejspíše by se vám to nepovedlo ani za celý život

.

Doporučuje se proto vybrat si nejlépe jednu konkrétní destinaci, kterou procestujete a necháte se jí prostoupit. Od sněhem pokrytých hor ke slunečným plážím, od klidných chrámů k rozverným festivalům, od lucernami osvícených vesnic po velká supermoderní velkoměsta. A to ani zdaleka není vše co v Indii najdete. Nastává tu tedy velký problém - kam vyrazit?

Foto: Isifa/Thinkstock

V Indii je pět přírodních a 22 kulturních památek UNESCO. Jednou z nich je pevnost v Agře, ležící nedaleko další památky UNESCO - Tádž Mahalu, nebo jeskynní komplex Ellora, sestávající z 34 jeskyní vytesaných do kopců, plných nástěnných maleb a soch.

Plantáž v Indii
Plantáž v Indii | Foto: Isifa/Thinkstock

Védské období přineslo epická díla jako Mahábhárata či Rámájana a položilo základ pro hinduistickou mytologii a filosofii. Zrodila se tu jóga jako způsob cvičení a meditace. Indie je kolébkou hinduismu a buddhismu; příchod křesťanství a islámu pak už jen pomohl dotvořit již tak dost bohatou kulturu této země.

Indie, která byla po celé 18. a 19.století pod britskou nadvládou se osamostatnila v roce 1947 a započala tak další, novou, etapu svého vývoje.

Tádž Mahal
Tádž Mahal | Foto: Isifa/Thinkstock

Za návštěvu stojí velká i malá města. To hlavní, Nové Dillí, patří k nejrychleji rostoucím městům světa. Jeho obyvatelé, stejně jako zbytek Indie, s nadšením slaví každý národní svátek, ať už se jedná o Gándhího narozeniny, Den republiky nebo svátky jako Diwali - festival světla.

Nové Dillí nabízí celou škálu muzeí a galerií, nezklame vás ani nočním životem ani nabídkou sportovního vyžití. Je dokonce oficiálním kandidátem na pořádání Olympijských her v roce 2020 (spolu s Madridem, Římem a Istanbulem).

Mumbai, dříve známá jako Bombay, je rodištěm indické kinematografie - spojením názvů Bombay a Hollywood vzniklo známé označení Bollywood - indická "továrna na sny", produkující každoročně neuvěřitelná množství filmů.

Mumbai ale není jen moderní metropolí. Přímo ve městě i v jeho blízkosti nabízí i řadu památek. Za pozornost určitě stojí Galerie moderního umění, velká ZOO, jeskyně Elephanta, zasvěcené bohu Šivovi, jednomu z hlavních hinduistických bohů. V jeskyních jsou různé středověké rytiny a mnoho podobenství boha Šivy.

Co určitě nadchne děti je Essel World a Water Kingdom, největší vodní a zábavní park v Asii.

Hawa Mahal- chrám větru
Hawa Mahal- chrám větru | Foto: Isifa/Thinkstock

Džajpur, jižně od Nového Dillí, je přesně naplánovaným městem, založeným v roce 1727. Poblíž města se nachází zajímavé památky, jako jsou pevnost Džajsámér nebo palác Hawa Mahal, pětipatrová stavba z růžových a červených pískovců, postavená ve tvaru koruny bohyně Krišny. Džajpur je ale známý zejména jako "růžové město".

Důvodem je to, že v roce 1853, kdy dorazil na návštěvu princ z Walesu, bylo celé město natřeno na růžovo - a dodnes je to stále ještě vidět.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy