K moci ho dostaly holky, teď Bárta zkouší sexy pekařku

Jan Němec Simona Holecová, Jan Němec
26. 2. 2013 14:14
Šéf Věcí veřejných svůj program propaguje pomocí spoře zahalených žen
Nejnovější kampaň, kterou Bárta představil na svém profilu na Facebooku.
Nejnovější kampaň, kterou Bárta představil na svém profilu na Facebooku. | Foto: Repro: vitbarta.cz

Praha - Věci veřejné vstoupily do světa velké politiky přelomovým kalendářem, v němž svlékly tehdejší kandidátky do Poslanecké sněmovny do spodního prádla. Taktiku, že skrze spoře oděné ženy se dá prodat v podstatě vše, šéf strany Vít Bárta zjevně neopustil ani dnes.

Na svém profilu na Facebooku zveřejnil v pondělí večer plakát ke kampani za levnější potraviny.

Téma, které VV řešily obsáhle na nedávném víkendovém sjezdu, tu zobrazuje podivná pekařka. Sice se u ní skví motto "Zabraňme válcování malých pekáren" a v ruce skutečně drží kuchyňský váleček. Oblečená je však u toho tak, jak žádná pekařka nebývá. Tedy v bílém negližé s proklatě nízkým dekoltem a naondulovanou hlavou.

To Bárta nebyl nikdy v pekárně? Neví, že satén k peci nepatří a vlasy musí pod síťku? Nebo ho baví zobrazovat ženy jako sexuální symboly? "Já jsem se snažil pro to téma získat zejména mladou generaci. Přiblížit jí politiku a palčivá témata," tvrdí.

Kampaně VV:

Zafungovalo to už napoprvé, kdy se Bártova strana začala zabývat exekucí. I k tomuto tématu připravila kampaň. "Byla tam nahá slečna s nápisem 'Nechci zažít exekuci na vlastní kůži'. Což byl takový provokativní iniciátor. Ujalo se to a byla to úspěšná kampaň. Proto jsem udělal ještě dvě podobné," říká pragmaticky politik.

Co je u jednoho pragmatismus, je podle expertů daleko za hranicí toho, jak by se mělo politické téma nabízet veřejnosti.

"Tímto způsobem žádné politické názory nabízet nemůžete. Dopředu vlastně říkáte, že to nelze brát vážně... Možná se o tom takhle můžete bavit doma, pro pobavení, ale společensky je to nepřijatelné," domnívá se Petra Havlíková, koordinátorka programu Ženská práva jsou lidská práva. Jde mimo jiné o pořadatele již tradiční soutěže o Sexistické prasátečko.

"Představovat něco seriózního pomocí sexuálních obsahů tématu přinejmenším ubírá na vážnosti. Otázka je, zda lze ještě Víta Bártu brát seriózně. O čemž pochybuji," myslí si.

Kalendář žen Věcí veřejných:

Sám Bárta říká, že novou kampaň s odhalenými vnadami nechystá. "Jsou to staré kampaně. Teď už to nedělám," uvedl.

S těmi, které už publikoval, by ovšem mohl i v letošním roce zabodovat. "Do soutěže o Sexistické prasátečko dosud přihlášen nebyl. Ale letos ho to asi nemine," tipuje Petra Havlíková.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy