Vědec: Klonování dinosaurů je v nedohlednu. Jurský svět nám tu zatím nehrozí

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
24. 6. 2015 14:47
Proces umělého stvoření nového organismu zásahem do DNA známých žijících tvorů bude zřejmě možný, ale bude nesmírně náročný, tvrdí paleontolog Martin Ivanov.
Jurský svět
Jurský svět | Foto: Universal

Brno - Známý paleontolog Jack Horner, jenž spolupracoval na několika dílech Jurského parku, krátce před premiérou čtvrtého pokračování (Jurského světa) prohlásil, že vědci mohou do pěti až deseti let vytvořit opravdového živého dinosaura. Šlo o reklamní kampaň před premiérou filmu, nebo za seriózní prohlášení vědce?

"Vývoj znalostí v oblasti genetiky jde velmi rychle dopředu a to, co by se ještě před pár lety zdálo být nemyslitelné, dnes nabírá stále reálnějších kontur," vysvětluje Martin Ivanov, geolog a paleontolog  z Ústavu geologických věd na Masarykově univerzitě, a dodává, že proces umělého stvoření nového organismu zřejmě možný je, nicméně v případě dinosaurů by to bylo nesmírně složité.

Aktuálně.cz: Paleontolog Jack Horner říká, že při tvorbě dinosaura si půjde vypomoci DNA ptáků coby přímých potomků dinosaura. Vede tudy cesta k živému dinosaurovi?

Martin Ivanov: Pokud by vědci chtěli stvořit organismus, který by vykazoval znaky dinosaurů, nabízí se teoretická možnost využití známých sekvencí DNA žijících ptáků, kteří jsou dnes všeobecně považováni za potomky dinosaurů. V současnosti existuje řada studií, jež řeší problematiku exprese genů a spouštění vývoje jednotlivých tělesných struktur u ptačích embryí. Otázka blokace vývoje ptačích znaků u těchto embryí je však otázkou spíše pro experimentálního genetika než pro paleontologa.

A.cz: Horner chce začít tím, že pozměněním DNA kuřete mu ze zobáku udělá čenich. Jak je tato "operace" reálná a složitá?

Je téměř jisté, že se někdy v budoucnu podobných náročných experimentů dočkáme. Pokud by se však tímto způsobem podařilo stvořit organismus vykazující znaky dinosaurů, je třeba uvědomit si, že by se nejednalo o žádný z dosud známých druhů dinosaurů, ale o zcela nový, uměle vytvořený druh.

A.cz: Existuje nějaká šance, že by vědci nalezli neporušenou DNA dinosaura? Proč nefunguje preparace DNA z nalezených kostí?

Šance najít natolik neporušenou sekvenci DNA dinosaura, aby z ní bylo možné naklonovat jeho dávno vyhynulou repliku, je mizivá. Je pravda, že v dnešní době jsou vědci schopni složitými postupy extrahovat části sekvencí DNA z kolagenu kostí fosilních obratlovců, tyto sekvence se však zatím dají použít pouze pro zjištění vzájemných příbuzenských vztahů mezi fosilními a recentně žijícími formami. Doba rozkladu kolagenu, který lze extrahovat z kostní tkáně fosilních obratlovců, je obvykle záležitostí několika desítek tisíců let. I v prostředí, které je optimální z hlediska zachování kolagenu, dochází k velmi rychlému rozpadu kompletní sekvence DNA.

A.cz: Takže na dinosaury je tato metoda krátká…

Od zániku dinosaurů nás dělí doba více než 60 milionů let, proto je naprosto vyloučené, aby se v kostech dinosaurů našly kompletní neporušené sekvence DNA. V otázce možného naklonování vymřelých organismů jsou mnohem blíže vědci, kteří studují uhynulé mršiny sibiřských mamutů. Tyto dokonale zachované mršiny, které byly i s měkkými tkáněmi "zakonzervovány" v arktickém prostředí permafrostu, jenž zde bez přerušení přetrval z pleistocénu, poskytují zřejmě nejúplněji zachované sekvence DNA fosilních obratlovců. Avšak ani mamuta se dosud naklonovat nepodařilo.  

A.cz: Je vlastně bezpečné, aby vědci zkoušeli oživovat dinosaura?

To není otázka pro paleontologa. Přesto se domnívám, že nic podobného v té podobě, jako je to v představách filmařů Jurského světa, nehrozí. Existuje však reálné nebezpečí vymknutí kontroly nad vývojem nových rezistentních kmenů virů či bakterií, což by mohlo mít nedozírné důsledky. Pokud bychom šli dál a do přírody by v budoucnu byli nekontrolovaně vypuštěni také uměle vytvoření životaschopní mutanti vyšších organismů, krize přirozeně se vyvíjejících ekosystémů by byla velmi reálná.

A.cz: Vezměme čistě hypoteticky, kdyby se v průběhu let podařilo vědcům "vyrobit" dinosaura, tak jak by mu vyhovovaly současné klimatické a další životní podmínky?

Dnes už víme, že dinosauři obývali nejrůznější prostředí a dobře snášeli nejen teplé tropické klima, ale i chladné klimatické podmínky. Je to z důvodu předpokládané schopnosti alespoň některých z nich udržovat svou tělesnou teplotu tak, jak to známe i u ostatních organismů se stálou tělesnou teplotou. Zda by dinosauři měli šanci na přežití, je velmi sporné. Býložravé formy byly převážně adaptovány na spásání nahosemenných rostlin, které byly dominantní složkou rostlinných společenstev. V současné době však převažují rostliny krytosemenné.

A.cz: Co obecně soudíte o modifikaci DNA a "výrobě" nových zvířat? Je to podle vás etické?

Na tuto zdánlivě jednoduchou otázku je odpověď velmi složitá. Je etické umělým zásahem do genomu zachránit tvora, jenž je na pokraji vyhynutí? Ani na tuto otázku není odpověď jednoznačná, protože důležité je posoudit například to, jakou roli v procesu zániku daného druhu sehrál člověk. Dnes vůbec nelze odhadnout, kam věda pokročí za 500 či 1000 let. Dříve nebo později se však člověk zřejmě dostane do role "stvořitele", avšak je zásadní otázkou, zda snahou o umělou regulaci přírodních procesů neotevřeme pověstnou "Pandořinu skříňku". 

Čtvrté pokračování Jurského parku s názvem Jurský svět je podle filmového kritika Kamila Fily překvapivě dobrý film hlavně pro nostalgičtější diváky. Fila jen upozorňuje na úskalí při sledování ve 3D. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy