Korejku štvalo, že turisté nechávají v přírodě odpadky. Začala z nich tvořit umění

Magazín Magazín
29. 11. 2020 21:14
Jihokorejskou turistku Kim Kang-eunovou mrzelo, že během výprav po krásách své země nacházela v přírodě spoustu pohozených odpadků. Proto založila spolek, jehož členové nahromaděné smetí sbírají a pak z něj přímo v lesích a horách vytvářejí umělecká díla. Ta mají lidi inspirovat k tomu, aby víc dbali na ochranu životního prostředí.
Kim Kange-eunová založila spolek Clean Hikers, jehož členové v přírodě sbírají odpadky a pak z nich přímo v lesích a horách vytvářejí umělecká díla.
Kim Kange-eunová založila spolek Clean Hikers, jehož členové v přírodě sbírají odpadky a pak z nich přímo v lesích a horách vytvářejí umělecká díla. | Foto: Reuters

Kim Kang-eunová miluje túry člověkem nedotčenou přírodou. Když si však 30letá Korejka v roce 2018 vyrazila na dvoudenní výlet do svahů největšího jihokorejského národního parku Mount Jiri, narazila cestou na spoustu odpadků. To ji přimělo zamyslet se nad tím, jak druhé lidi přimět, aby se o přírodu lépe starali.

Nakonec založila spolek Clean Hikers, který teď v oblasti Mount Jiri i v dalších jihokorejských národních parcích sbírá odpadky a následně z něj dělá umění, jemuž se přezdívá junk art. "Myslím, že díky junk artu můžeme lidi snadněji přesvědčit, že je ochrana životního prostředí důležitá, než kdybychom jen říkali, ať odpadky nehází na zem," vysvětlila Kang-eunová pro agenturu Reuters.

"Místo toho můžeme přímo v národních parcích vytvářet zajímavé obrazy, kterými si získáme jejich pozornost," doplnila mladá žena, zatímco stála na horském vrcholku Mount Mani před jedním ze svých děl. Šlo o koláž s plačící kočkou doplněnou sloganem "Save the World" (Zachraňte svět).

V národním parku Ganghwa Island, kde obraz zanechala, se pohybuje hodně toulavých koček, takže výtvor nesl jasnou symboliku. S dílem jí pomáhali i další dobrovolníci ze skupiny Clean Hikers a společně dali na stejném místě dohromady ještě koláž s rybou, ptákem, motýlem a člověkem.

Členové spolku Clean Hikers odpadky nejdřív s pomocí ocelových kleští sbírají a dávají je do igelitových pytlů.
Členové spolku Clean Hikers odpadky nejdřív s pomocí ocelových kleští sbírají a dávají je do igelitových pytlů. | Foto: Reuters

Obě výtvarné koláže vznikly z pohozených odpadků, mezi nimiž se našla například i ochranná rouška. Členové spolku je nejdřív s pomocí ocelových kleští sesbírali a nacpali do igelitových pytlů. Turisté podle dostupných statistik ve 22 jihokorejských národních parcích během prvních devíti měsíců letošního roku zanechali kolem 800 tun odpadků.

Poté co v Jižní Koreji podobně jako v jiných zemích začala platit vládní opatření omezující setkávání ve vnitřních prostorách, obyvatelé začali trávit mnohem více času na čerstvém vzduchu. Množství návštěvníků tří největších národních parků v Jižní Koreji, které se nachází blízko velkých měst, bylo letos v říjnu o 20 procent vyšší než ve stejném měsíci loňského roku.

I když většinu odpadků, které v přírodě po turistech zbudou, odklidí zaměstnanci národních parků, část z nich tam vždycky zůstane, takže má spolek Clean Hikers pořád co na práci. "Nejde nám o to, uklidit všechno. Děláme to hlavně proto, abychom jiné lidi inspirovali k zodpovědnému chování," doplnila Kang-eunová.

Mohlo by vás zajímat: Z planety se stává místo, kde se nedá žít. Attenborough to může změnit, říká Storch

Hrozí, že se z naší planety stane místo, kde se nebude dát žít, Attenborough to říká už dlouho. Jestli to někdo může změnit a má vliv, tak je to on. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 7 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy