Jste unavení jako koně? Díky spánkové kapsli si v práci zdřímnete vestoje, radí firma

Magazín Magazín
20. 7. 2022 11:59
Každého občas v práci přepadne nepřekonatelná potřeba si schrupnout. Japonští výrobci nábytku pro tyto účely navrhli speciální odpočinkovou kapsli, do které si unavení zaměstnanci vlezou a dopřejí si vytouženého šlofíka, místo aby usínali u kancelářského stolu. Má to jediný háček - spí se v ní vestoje.
Práce, vyčerpání. Ilustrační foto
Práce, vyčerpání. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Spací komoru vymyslel tokijský dodavatel nábytku Itoki ve spolupráci se stolařskou firmou Koyoju Plywood Corporation. Na první pohled připomíná vertikální solárium a uživatelé v ní budou usínat vestoje jako koně, což může působit nepohodlně. Přesto má podle designérů poskytovat dostatečnou oporu pro hlavu, kolena i záda, a lidé se tak nemusejí bát, že by se v ní překotili.

Mluvčí společnosti Itoki Saeko Kawašima je přesvědčený, že odpočinková kapsle přinese zaměstnancům bezpečné řešení, jak si během náročné směny nerušeně schrupnout. "Spousta Japonců se v práci v podobných situacích zamyká na toaletách, což mi nepřijde úplně zdravé. Při spánku člověk potřebuje patřičné pohodlí," citoval Kawašimu server LADbible.

Japonští výrobci nábytku navrhli spánkovou komoru, do které si unavení zaměstnanci mohou v pracovní době vlézt a dopřát si vytouženého šlofíka.
Japonští výrobci nábytku navrhli spánkovou komoru, do které si unavení zaměstnanci mohou v pracovní době vlézt a dopřát si vytouženého šlofíka. | Foto: Itoki

Výrobci věří, že by jejich nápad mohl pracující přimět k tomu, aby nepodceňovali nutnost dát si občas přestávku, což by ve výsledku mohlo vést k větší produktivitě. "Japonci mají mnohdy tendenci pracovat nepřetržitě, bez jakékoli pauzy. Proto doufáme, že se náš vynález ve firmách ujme a přispěje k tomu, aby lidé odpočívali flexibilně, podle svých potřeb," dodal Kawašima.

Japonsko se v mezinárodním srovnání dlouhodobě řadí mezi země, kde lidé tráví v práci nejvíc času. Podle průzkumu, který si v roce 2016 nechala udělat místní vláda, téměř čtvrtina japonských firem od svých zaměstnanců očekává, že budou mít měsíčně osmdesátihodinové přesčasy. Mezi obyvateli se dokonce uchytil výraz karóši, který v překladu znamená smrt z přepracování.

Mohlo by vás zajímat: Chceme si užít a odkládáme spánek. Spánková prokrastinace je nový fenomén, říká Šóš

Když si každý den zkrátíme náš obvyklý spánek o hodinu, budeme na konci týdne ve stavu jako s jedním promile alkoholu v krvi, popisuje psychiatr. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy