Johannesburg - Vláda Jihoafrické republiky oznámila, že bude poprvé po 13ti letech vybíjet slony. Je jich údajně příliš mnoho.
"Náš odbor přiznal nutnost zachovat utracování jako eventualitu, ale učinil také kroky zajišťující, že půjde pouze o poslední možnost proveditelnou jen za mimořádných okolností," stojí v prohlášení jihoafrického ministra životního prostředí a turistiky Marthinuse Van Schalkwyka, ze kterého citoval jihoafrický server Independent Online.
Vedle zabíjení chce vláda uplatnit i sterilizaci slonů a jejich přesídlování z oblastí, kde se přemnožili.
"Zvláštní spojení"
Více o slonech:
- Sloni mají v hlavě mapu, sledují tak svoji rodinu
- Sloni jsou naprůměrně inteligentní, potvrdil výzkum
- Obchod se slonovinou: ještě devět let zákaz
- Vědci našli stovky divokých slonů na pustém ostrově
Zabíjení slonů je v zemi zakázáno od roku 1995, sloní populace se ale od té doby údajně zvětšila z osmi na dvacet tisíc kusů. Nové regule začnou platit prvního května.
Vláda připouští, že tento krok vyvolá "silné emoce". Očekávají se především protesty ochránců přírody a aktivistů bojujících za práva zvířat.
"Na zemi je jen několik dalších stvoření, která mají schopnost slonů "spojit se" s lidmi na tak zvláštní úrovni," přiznává sám ministr. A předesílá tím argumentaci jihoafrické organizace Práva zvířat Afrika (ARA).
Sloni v rukou konzumu a spotřeby
ARA cituje z vědeckých studií,které tvrdí, že sloni mají s lidmi mnoho společného. Tvoří sociální pouta, rozeznávají se podle "obličeje" a jsou schopni řešit komplikované intelektuální problémy.
Organizace hodlá vládě kvůli slonům dělat problémy. Chce uspořádat protestní akce, kampaň za turistický bojkot země a rozhodnutí napadne i u soudu.
"Sloni se změnili ve zboží a artikl. V rámci globální ekonomické kultury konzumu a spotřeby byla budoucnost sloního druhu svěřena z velké části do rukou trhu," píše se na stránkách jediné velké africké organizace bojující za práva zvířat.