Jizerské hory v neděli večer ozářil jasný bolid, uletěl 70 km za pět sekund

Domácí ČTK Domácí, ČTK
9. 11. 2020 23:06
Severní část Čech, zvláště Jizerské hory, ozářil v neděli 8. listopadu večer velmi jasný meteor, takzvaný bolid. Jeho maximální jasnost odpovídala jasnosti Měsíce v úplňku. Vzácný úkaz zaznamenaly speciální přístroje, které jsou v Česku rozmístěny na stanicích takzvané Evropské bolidové sítě s centrem v Astronomickém ústavu Akademie věd (AV) v Ondřejově.
Foto: Astronomický ústav AV ČR

Do zemské atmosféry vstoupil meteoroid o hmotnosti přibližně dvacet kilogramů přesně v 18 hodin 11 minut a dvě sekundy středoevropského času a začal svítit ve výšce 88 kilometrů nad Hejnicemi v Jizerských horách.

Celou světelnou dráhu dlouhou 70 kilometrů uletěl za pět sekund a pohasl ve výšce jen dvacet kilometrů nad jižní částí Jizerských hor. "Jeden větší úlomek a vícero malých, řádově desetigramových a gramových úlomků, mohlo dopadnout na zemský povrch," uvedli astronomové Pavel Spurný a Jiří Borovička z Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu AV.

Zvláště v oblasti letu bolidu se podle nich jednalo o zcela mimořádný zážitek. Přesto ho zaznamenalo několik náhodných svědků na místech, kde bylo alespoň částečně jasno

Pro objasnění tohoto velmi vzácného přírodního úkazu bylo ovšem rozhodující, že se podařil zaznamenat speciálními přístroji, které jsou rozmístěny po celém našem území na stanicích tzv. Evropské bolidové sítě, jejíž centrum je v Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově.

"Naštěstí bylo v době přeletu bolidu zcela nebo aspoň částečně jasno na více jak polovině všech stanic, přičemž na devíti z nich byl bolid zaznamenán. Díky těmto fotografickým a video záznamům bylo možné velmi podrobně a přesně popsat jak atmosférickou dráhu bolidu, tak i jeho předsrážkovou dráhu ve Sluneční soustavě," uvedl Suchan v tiskové zprávě astronomického ústavu.

"Na přiloženém obrázku (výřez z celooblohového snímku) je pohled na bolid, jak ho vysoko nad JJV obzorem zaznamenala digitální bolidová kamera ve Frýdlantu v Čechách. Zde byl bolid velmi blízko stanice, a tak je tento snímek nejdůležitější pro přesné určení všech parametrů jeho průletu. Přerušování světelné stopy bolidu (16krát za sekundu) je způsobeno elektronickou clonou a umožňuje nám určit rychlost bolidu a její změnu (brždění) po celé jeho dráze v atmosféře," dodal k snímku.

Bolid (dále označen jako EN081120) byl velmi dobře fotograficky zachycen automatickými digitálními celooblohovými bolidovými kamerami na stanicích Frýdlant, Šindelová (Krušné hory), Přimda, Churáňov (Šumava) a na Moravě pak Červená hora, Lysá hora a Veselí nad Moravou.

 

Právě se děje

Další zprávy