Jizerská padesátka startuje už tento víkend

Ilona Víchová
9. 1. 2013 10:47
Millujete běžky? Pak nesmíte chybět na startu slavné Jizerské padesátky
Foto: j50.cz

Jizerské hory jsou v pozoru, protože se už tento víkend pojede 46. ročník Jizerské padesátky. Milovníci běžeckých tratí se shromáždí na startu, aby se pokusili překonat 50 kilometrů klasickou technikou. Závodu se každý rok zúčastní tisíce odvážlivců, kteří si poměří své síly na běžecké trati.

46. ročník Jizerské 50

Jizerská padesátka je závod v běhu na lyžích klasickou technikou na trati dlouhé okolo 50 kilometrů vedoucí Jizerskými horami po tzv. Jizerské magistrále. Kromě hlavního závodu, se jede závod na 30 km volnou technikou a 25 km klasicky. Vedle těchto vyhlášených závodů se jede ještě dětský závod a závod firemních štafet na 4 x 3 kilometry.

Letos se koná již 46. ročník Jizerské 50. Závod odstartuje v neděli 13. ledna na Lyžařském stadionu Bedřichov v Jizerských horách. Start je ohlášený na 9:00 a pojede celkem osm startovních vln. Výdej startovních čísel probíhá od 10.- 12. ledna od 8:00 do 19:00 v OC Nisa - České mládeže 456 v Liberci.

STupně vítězů
STupně vítězů | Foto: j50.cz

Jak probíhá závod

Před závodem je nutné zaplatit startovné. Tento týden se platí startovné ve výši 1700 korun. Bez uhrazeného startovného je přihláška neplatná. Rozdělení do startovacích vln proběhlo na začátku prosince dle výkonnosti přihlášených závodníků. Na trase 50 kilometrů čeká na závodníky pět občerstvovacích stanic a v cíli je odměnou stánek s teplým občerstvením. Kontrolní časové limity hlavního závodu na 50 kilometrů určují čas uzavírky tratě. Po dosažení limitu nebude dalším závodníkům umožněn průjezd kontrolou. Závod tak pro ně skončí a budou dopravení sběrným autobusem do prostor cíle v Bedřichově. Časové limity se mění s povětrnostními podmínkami.

Hlavní je dobře namazat lyže. „Loni jsme vsadili na odborníky a jelo to opravdu dobře," pochvaloval si Ivo Budil. I letos si nechali lyže upravit od expertů. Na nedělní sníh volili modrý základ s modrým extra navrch
Hlavní je dobře namazat lyže. „Loni jsme vsadili na odborníky a jelo to opravdu dobře," pochvaloval si Ivo Budil. I letos si nechali lyže upravit od expertů. Na nedělní sníh volili modrý základ s modrým extra navrch | Foto: Martina Machová

Program Jizerské 50

V pátek 11. ledna se v 11. hodin odstartuje závod ČEZ Bedřichovská 30, která se jede volně. V 13:00 proběhne vyhlášení a následuje v 16:00 dětský závod. Na 19:00 je připravené slavnostní zahájení a překvapením večera je dobová jízda alias historický závod. V sobotu na návštěvníky čeká start závodu Intersport Jizerská 25 a Jizerská Firemní, která je už klasickým štafetovým závodem. Po skončení závodů proběhne vyhlášení vítězů.

Stanislav Řezáč - cílová páska
Stanislav Řezáč - cílová páska | Foto: j50.cz

V sobotu večer od 19:00 začne ČEZ SkiFest a na něm vystoupí kapela J.A.R. V neděli ráno je třeba namastit svaly, protože už v 9:00 se startuje slavná Jizerská 50 ČSOB Pojišťovny na 50 kilometrů klasickým stylem. Ve 12:15 proběhne vyhlášení vítězů.

Historie Jizerské 50

První ročník Jizerské 50 se jel v roce 1968. Jednalo se o oddílový závod TJ Lokomotiva Liberec. Důležitým bodem byl rok 1970, kdy se závodu zúčastnilo 14 členů Expedice Peru ´70, kteří zahynuli pod kamennou lavinou na Huascaránu. Od té doby nesl závod název Memoriál Expedice Peru 70. V sedmdesátých letech získal závod na popularitě a desátého ročníku se zúčastnilo v roce 1978 už 7 800 závodníků. Od roku 1999 je závod zařazený do světové ligy dálkových běhů Worldloppet a od roku 2008 je Jizerská 50 součástí českého seriálu Ski Tour a od roku 2011 také seriálu Ski Classics.

Od roku 2002 na prvním místě byl český závodník celkem dvakrát. Vždy šlo o stejné jméno. Na prvním místě se v roce 2002 a 2012 umístil Stanislav Řezáč.

Od 10 hodin startovali z Bedřichova běžci na 25 kilometrů. Spolu s nimi i Maxim Čambor (vpředu) a Zdeněk Rybák
Od 10 hodin startovali z Bedřichova běžci na 25 kilometrů. Spolu s nimi i Maxim Čambor (vpředu) a Zdeněk Rybák | Foto: Martina Machová

Trať Jizerské 50

Start Jizerské 50 je v Bedřichově na stadionu. Odtud závodníci jedou na Novou Louku, Kristiánov, přes Rozmezí, Knajpu a dále na občerstvovací stanici Hraniční. Další občerstvení je na Jizerce a odtud dále přes stanici na Smědavě jedou jezdci zpátky na Knajpu. Dál vede cesta ke Krásné Máří na Hřebínek, kde je poslední občerstvovací stanice. Pak přes Bílou kuchyni, Olivetskou horu, Vládní a U Buku zpět na stadion v Bedřichově.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Věnujete se také lyžování?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy