Uzeniny a červené maso zvyšují podle WHO riziko rakoviny. Odborníci: Kvalitní maso není nebezpečné

Petra Jansová Petra Jansová
Aktualizováno 26. 10. 2015 14:34
Maso je stejně nebezpečné jako cigarety, uvedla britská stínová ministryně zemědělství. Konzumace zpracovaného červeného masa zvyšuje riziko rakovinového onemocnění i podle Světové zdravotnické organizace. Specialisté na výživu nabádají k opatrnosti. "Nebuďme fanatiky. Neexistuje žádná jedině správná cesta. Vždy záleží na věku, pohlaví, výšce, váze, tělesné stavbě, genetické zátěži, aktuální fyzické a psychické zátěži, aktuálním zdravotním stavu a předchozích stravovacích zvyklostech. Zkrátka neexistuje něco univerzálně dobrého pro každého. Pro mě je vegetariánství filozofií, a ne stravovacím konceptem," tvrdí například Kateřina Cajthamlová.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn/Praha – Vynechat uzeniny a červené maso ze svého jídelníčku je pro spoustu lidí těžko myslitelné. Když proto britská stínová ministryně zemědělství Kerry McCarthyová prohlásila, že maso je stejně nebezpečné jako kouření a vzápětí přišla s vážným varováním i Světová zdravotnická organizace, zaručeně to vyvolá spoustu polemiky i odporu.

Zapřisáhlá veganka se ve svých tvrzeních opírala o studii, která poukázala na souvislost konzumace masa a vyššího rizika onemocnění rakovinou, kardiovaskulárními chorobami, obezitou, a dokonce dřívějšího úmrtí.

Strava s vysokým obsahem živočišných bílkovin má podle studie stejné zdravotní následky jako dvacet vykouřených cigaret denně.

Její názor, hojně kritizovaný především z řad zemědělců, ale nesdílejí ani britští výživoví poradci a specialisté na zdravou stravu.

Odborník na výzkum rakoviny z univerzity v Oxfordu Tim Key tvrdí, že jsou taková tvrzení zavádějící. Podle něj totiž nelze nikotin a maso s ohledem na zdravotní dopady vůbec srovnávat.

Podobně jako kolegové z Velké Británie se k problematice staví i oslovení čeští odborníci na výživu.

Například podle Margit Slimákové kvalitní maso nemůže být škodlivou potravinou. Za zdravotně problematické až rizikové ale považuje maso nekvalitní a také produkty z něj vytvořené, které obsahují spoustu aditiv. Stejně tak podle ní může ublížit i technologie jeho přípravy, jako je smažení na přepáleném tuku nebo uzení.

Bez masa se přitom obejdou podle průzkumu agentury STEM/MARK asi čtyři procenta Čechů.

"Maso není esenciální potravinou a vše, co obsahuje, lze získat i z jiných potravin. Kvalitní a pestrá vegetariánská strava v pohodě vše zajistí a podle už desítky let opakovaných vyjádření mezinárodních výživových lékařských organizací může být vhodná a prospěšná pro kohokoliv," připouští Slimáková.

Také podle Kateřiny Cajthamlové existují studie, které určité vegetariánské mutace považují za nejzdravější a nejpřirozenější pro lidské tělo. Maso z velkých savců podle ní ale potřebují především lidé při velké fyzické zátěži. To tedy znamená, že vegetariáni nejsou dlouhodobě schopni provádět fyzicky náročnou práci.

Rovněž připouští, že jsou i případy, kdy může být vegetariánská strava pro organismus zátěžová. Například v souvislosti s alergiemi na nějakou složku potravy a při onemocnění trávicího traktu.

"Nebuďme fanatiky. Neexistuje žádná jedině správná cesta. Vždy záleží na věku, pohlaví, výšce, váze, tělesné stavbě, genetické zátěži, aktuální fyzické a psychické zátěži, aktuálním zdravotním stavu a předchozích stravovacích zvyklostech. Zkrátka neexistuje něco univerzálně dobrého pro každého. Pro mě je vegetariánství filozofií, a ne stravovacím konceptem," dodává Cajthamlová.

Proti vyhraněným postojům se staví i britští lékaři. Svoje argumenty navíc opírají o rozsáhlou studii provedenou během uplynulých dvanácti let na více než půl milionu lidí z 10 evropských zemí. Ta prokázala, že konzumace malého množství masa (maximálně 80 gramů denně) neměla žádný vliv na zdravotní stav člověka.

Musíme se naučit nově přemýšlet, setrvání u modelu chemické medicíny je slepá cesta. Chemický lék působí úplně jinak, než to v organismu probíhá, tvrdí zakladatel Univerzity Nové doby Milan Calábek | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy