Jihokorejský umělec vytváří stoličky z použitých roušek. Zrecykluje jich tak tisíce

Stoličky zatím nejsou v prodeji, umělec Kim Ha-neul je představil pouze na svých klauzurách.
Od vypuknutí pandemie koronaviru se zvýšilo množství produkovaného odpadu. Na vině jsou nejen jednorázové obaly na jídlo a pití, ale také rostoucí množství vyhozených použitých rukavic a roušek. Otázku, co s nimi, si položil i třiadvacetiletý umělec z Jižní Koreje Kim Ha-neul.
V rámci své studentské práce na Kaywon University of Art and Design ve městě Uiwang vymyslel, že z použitých roušek zkusí vyrobit stoličku.
V červnu tak začal ve škole sbírat použité roušky a do podzimu jich shromáždil zhruba deset tisíc. Kromě toho však získal více než tunu vadných ochranných masek z továrny.
"Plast je recyklovatelný, proč tedy nerecyklujeme roušky, které se vyrábí z plastu?" řekl agentuře Reuters Kim Ha-neul, který studuje design nábytku.
Foto: Reuters
Reuters Magazín Reuters, Magazín
11. 12. 2020 6:04
Kolik roušek je potřeba na výrobu jedné stoličky? Zhruba 1500. Alespoň tolik jich při výrobě spotřebuje, a tedy zrecykluje, mladý jihokorejský umělec Kim Ha-neul. Podle statistik jen v září Jižní Korea vyrobila více než miliardu roušek pro domácí užití. Stoličky zatím nejsou v prodeji, umělec je představil pouze na svých klauzurách. Podívejte se ve fotogalerii, jak recyklace probíhá.

Aby zabránil případnému přenosu infekce z použitých roušek, nechá je umělec nejprve čtyři dny ležet ve skladu. Poté z nich odstraní gumičky a drátky a v předpřipravené formě je sežehne speciální pistolí při teplotě více než 300 stupňů Celsia. Výsledkem je stolička na třech nohách o velikosti 45 centimetrů. 

 

Právě se děje

před 17 minutami

Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost udělila Nadace Charty 77 všem zdravotním sestrám

Cenu Františka Kriegla, která se uděluje za občanskou statečnost či mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a demokracii se porota letos rozhodla symbolicky udělit všem zdravotním sestrám. Jejich jménem cenu převezme předsedkyně České asociace sester Martina Šochmanová,.

"Na sestřičkách leží největší tíha té nejobyčejnější drobné práce, potkávání se s těžkými osudy. Svou službu vykonávají neokázale, laskavě a bez ohledu na to, že se samy během pandemie mohly stát obětí covidu-19. Zaslouží si naši úctu i dík," uvedl člen poroty Jaroslav Veis.

 

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 34 minutami

Německá CDU podpořila jako kandidáta na kancléře Armina Lascheta

Vedení německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové jasně podpořilo kandidaturu svého předsedy Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Na tiskové konferenci to prohlásil generální tajemník CDU Paul Ziemiak, který uvedl, že podpora není konečným rozhodnutím. Postoj CDU totiž pověřuje Lascheta, aby se nyní dohodl s bavorským premiérem a šéfem Křesťanskosociální unie (CSU) Markusem Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě v pondělí.

Výsledek schůzky vedení CDU ohlásil ještě před tiskovou konferencí hesenský premiér Volker Bouffier. Předsednictvo podle Bouffiera konstatovalo, že předseda strany a premiér Severního Porýní-Vestfálska Laschet je mimořádně vhodný kandidát na kancléřský úřad. "Zároveň jsme ho požádali, aby s Markusem Söderem projednal další postup," řekl Bouffier. CDU by chtěla, aby jasno bylo do týdne.

Další zprávy