Jihokorejský umělec vytváří stoličky z použitých roušek. Zrecykluje jich tak tisíce

Stoličky zatím nejsou v prodeji, umělec Kim Ha-neul je představil pouze na svých klauzurách.
Od vypuknutí pandemie koronaviru se zvýšilo množství produkovaného odpadu. Na vině jsou nejen jednorázové obaly na jídlo a pití, ale také rostoucí množství vyhozených použitých rukavic a roušek. Otázku, co s nimi, si položil i třiadvacetiletý umělec z Jižní Koreje Kim Ha-neul.
V rámci své studentské práce na Kaywon University of Art and Design ve městě Uiwang vymyslel, že z použitých roušek zkusí vyrobit stoličku.
V červnu tak začal ve škole sbírat použité roušky a do podzimu jich shromáždil zhruba deset tisíc. Kromě toho však získal více než tunu vadných ochranných masek z továrny.
"Plast je recyklovatelný, proč tedy nerecyklujeme roušky, které se vyrábí z plastu?" řekl agentuře Reuters Kim Ha-neul, který studuje design nábytku.
Foto: Reuters
Reuters Magazín Reuters, Magazín
11. 12. 2020 6:04
Kolik roušek je potřeba na výrobu jedné stoličky? Zhruba 1500. Alespoň tolik jich při výrobě spotřebuje, a tedy zrecykluje, mladý jihokorejský umělec Kim Ha-neul. Podle statistik jen v září Jižní Korea vyrobila více než miliardu roušek pro domácí užití. Stoličky zatím nejsou v prodeji, umělec je představil pouze na svých klauzurách. Podívejte se ve fotogalerii, jak recyklace probíhá.

Aby zabránil případnému přenosu infekce z použitých roušek, nechá je umělec nejprve čtyři dny ležet ve skladu. Poté z nich odstraní gumičky a drátky a v předpřipravené formě je sežehne speciální pistolí při teplotě více než 300 stupňů Celsia. Výsledkem je stolička na třech nohách o velikosti 45 centimetrů. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy