Čokoláda je dobrá pro mozek a zlepšuje paměť, tvrdí vědci

Magazín Magazín
2. 4. 2015 9:25
Podle vědců z amerických univerzit čokoláda pozitivně ovlivňuje nejenom srdeční činnost, ale i paměť.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Wikipedia

New York - Nová studie vědců z Newyorské a Kolumbijské univerzity udělá radost mnoha milovníkům čokolády. Výsledky průzkumu zveřejněné v odborném časopise Nature Neuroscience totiž ukazují, že pojídání čokolády má pozitivní účinky na paměť a prokrvování mozku, a to dokonce víc než aerobní cvičení. To studie nepřímo označila za zbytečné.

Výzkum se prováděl na skupině seniorů ve věku 50 až 69 let. Polovina z nich denně konzumovala speciální nápoj obsahující vysokou dávku flavonoidů (přírodní antioxidanty nacházející se v kakaovém prášku), ta druhá pak pila nápoj s nižší dávkou. Po skončení studie se obě skupiny podrobily testům paměti. Ti, co dostávali vyšší množství flavonoidů, měli o poznání lepší výsledky.

Britové výzkum zpochybňují

Závěry amerických univerzitních profesorů zpochybňují evropští vědci. Podle britského profesora Gary L. Wenka je vysoce nepravděpodobné, že by každodenní cvičení nemělo na lidské zdraví žádný vliv.

Zároveň upozornil na to, že pokud by člověk měl denně zkonzumovat dávku flavonoidů použitou ve zmíněné studii, musel by spořádat zhruba kilogram čistého nerafinovaného kakaového prášku, nebo 44 kilogramů čokolády. 

Pozitivní vliv čokolády na lidský organismus potvrdila i dřívější studie, zveřejněná v magazínu Journal of Nutrition, podle které mlsání hnědých kostiček příznivě ovlivňuje činnost srdce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy