Čokoláda je dobrá pro mozek a zlepšuje paměť, tvrdí vědci

Magazín Magazín
2. 4. 2015 9:25
Podle vědců z amerických univerzit čokoláda pozitivně ovlivňuje nejenom srdeční činnost, ale i paměť.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Wikipedia

New York - Nová studie vědců z Newyorské a Kolumbijské univerzity udělá radost mnoha milovníkům čokolády. Výsledky průzkumu zveřejněné v odborném časopise Nature Neuroscience totiž ukazují, že pojídání čokolády má pozitivní účinky na paměť a prokrvování mozku, a to dokonce víc než aerobní cvičení. To studie nepřímo označila za zbytečné.

Výzkum se prováděl na skupině seniorů ve věku 50 až 69 let. Polovina z nich denně konzumovala speciální nápoj obsahující vysokou dávku flavonoidů (přírodní antioxidanty nacházející se v kakaovém prášku), ta druhá pak pila nápoj s nižší dávkou. Po skončení studie se obě skupiny podrobily testům paměti. Ti, co dostávali vyšší množství flavonoidů, měli o poznání lepší výsledky.

Britové výzkum zpochybňují

Závěry amerických univerzitních profesorů zpochybňují evropští vědci. Podle britského profesora Gary L. Wenka je vysoce nepravděpodobné, že by každodenní cvičení nemělo na lidské zdraví žádný vliv.

Zároveň upozornil na to, že pokud by člověk měl denně zkonzumovat dávku flavonoidů použitou ve zmíněné studii, musel by spořádat zhruba kilogram čistého nerafinovaného kakaového prášku, nebo 44 kilogramů čokolády. 

Pozitivní vliv čokolády na lidský organismus potvrdila i dřívější studie, zveřejněná v magazínu Journal of Nutrition, podle které mlsání hnědých kostiček příznivě ovlivňuje činnost srdce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy