Wuxi - Čtrnáct a půl milionu dolarů. To je částka, která v Číně padne za vyčištění jezera Tai. Z dříve hlavní turistické atrakce regionu je totiž v posledních letech úložiště nejrůznějších odpadů. A letos v červnu se v jezeře přemnožily řasy až tak, že úřady musely přerušit dodávku vody pro několik milionů místních obyvatel. Informovala o tom britská BBC.
Provincie Jiangsu nyní chce, aby do patnácti let bylo jezero v původním stavu. Peníze, které plánuje utratit, půjdou v prvních pěti letech na kontrolu stavu řas, na jejich likvidaci a zvyšování kvality vody.
Zároveň mají zajistit i lepší kontrolu těch, kteří vodu znečišťují. Jsou to hlavně průmyslové podniky, které se rozvíjejí v blízkém městě Wuxi.
Vláda provincie už zveřejnila plán na svých webových stránkách.
Wu Lihong, známý environmentální aktivista, z jezera Tai pravidelně odebíral vzorky. Začátkem letošního roku byl zatčen a obviněn za vydírání vlastníků továren okolo jezera.
Jeho stoupenci však tvrdí, že právě on ukázal na největší viníky.
Černé statistiky
Statistiky ukazují, že v celé Číně je vážně znečištěných více než sedmdesát procent řek a jezer.
Čína si sice takový rozsah uvědomuje, stále se ale objevují případy odporu k ochraně životního prostředí.
Čínská vláda pravidelně mluví o nebezpečích, která mohou silná znečištění přinést. Často apeluje, jak je nutné řeky i jezera čistit. Problém ale spočívá v lokálních úřadech, které se stále velmi brání podniknout jakoukoliv akci proti znečišťovatelům.