Jediná "poušť" ve Velké Británii je na prodej za 57 milionů

jaz
11. 8. 2015 23:30
Pobřežní oblast v hrabství Kent je poprvé po 50 letech na prodej. Obyvatelé neúrodného místa, o které se zajímají ochránci přírody, mají obavy o jeho budoucnost.
Dungeness Estate
Dungeness Estate | Foto: Thinkstock

Londýn – V nabídce realitní kanceláře Strutt and Parker se objevila nabídka na prodej Dungeness Estate na jižním pobřeží hrabství Kent, a to vůbec poprvé od založení sídla v roce 1964. Původní majitelé pouštní oblast prodávají za 1,5 milionu liber (v přepočtu cca 57 milionů korun), píše britský deník The Guardian.

Oblast často označovaná jako jediná poušť na území Velké Británie, přestože v daném místě prší a povahově jde spíše o oblázkovou pláž. "Standardní definice pouště je, že má velmi málo srážek. Dalším charakteristickým rysem jsou patrné velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami. Ani jeden z důvodů se však nevztahuje k oblastem ve Velké Británii," vysvětlil správce pozemku Maurice Ede, proč se místo nemůže pyšnit oficiálním označením pouště.

Obyvatelé mají obavy o životní prostředí

Řídce obydlený neúrodný výběžek země je zajímavým nalezištěm pro přírodovědce, nachází se zde až 600 druhů rostlin, tedy třetina všech druhů, které se kdy v Anglii našly.

Ostrovní poušť, která ročně přiláká až milion návštěvníků, se stala místem natáčení kultovního snímku Zloději času režiséra Terryho Gilliama a ve svých videoklipech ji využily kapely The Prodigy, Pink Floyd nebo The Lighthouse Family. Skupina Pink Floyd si Dungeness Estate navíc dala jako titulní fotku svého alba z roku 1981, píše server The Telegraph.

Místu dodává atmosféru i chátrající rybářská loď, úzkokolejná železnice, majáky, místní hospůdka a elektrárna. Součástí pouště rozkládající se na 189 hektarech je i 22 železničních přestavěných domků, které mají nájemní smlouvu na 99 let.

Místní obyvatelé, mezi které do roku 1994 patřil i známý britský filmař Derek Jerman, mají z prodeje velké obavy.

Video: YouTube
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy