Jediná "poušť" ve Velké Británii je na prodej za 57 milionů

jaz
11. 8. 2015 23:30
Pobřežní oblast v hrabství Kent je poprvé po 50 letech na prodej. Obyvatelé neúrodného místa, o které se zajímají ochránci přírody, mají obavy o jeho budoucnost.
Dungeness Estate
Dungeness Estate | Foto: Thinkstock

Londýn – V nabídce realitní kanceláře Strutt and Parker se objevila nabídka na prodej Dungeness Estate na jižním pobřeží hrabství Kent, a to vůbec poprvé od založení sídla v roce 1964. Původní majitelé pouštní oblast prodávají za 1,5 milionu liber (v přepočtu cca 57 milionů korun), píše britský deník The Guardian.

Oblast často označovaná jako jediná poušť na území Velké Británie, přestože v daném místě prší a povahově jde spíše o oblázkovou pláž. "Standardní definice pouště je, že má velmi málo srážek. Dalším charakteristickým rysem jsou patrné velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami. Ani jeden z důvodů se však nevztahuje k oblastem ve Velké Británii," vysvětlil správce pozemku Maurice Ede, proč se místo nemůže pyšnit oficiálním označením pouště.

Obyvatelé mají obavy o životní prostředí

Řídce obydlený neúrodný výběžek země je zajímavým nalezištěm pro přírodovědce, nachází se zde až 600 druhů rostlin, tedy třetina všech druhů, které se kdy v Anglii našly.

Ostrovní poušť, která ročně přiláká až milion návštěvníků, se stala místem natáčení kultovního snímku Zloději času režiséra Terryho Gilliama a ve svých videoklipech ji využily kapely The Prodigy, Pink Floyd nebo The Lighthouse Family. Skupina Pink Floyd si Dungeness Estate navíc dala jako titulní fotku svého alba z roku 1981, píše server The Telegraph.

Místu dodává atmosféru i chátrající rybářská loď, úzkokolejná železnice, majáky, místní hospůdka a elektrárna. Součástí pouště rozkládající se na 189 hektarech je i 22 železničních přestavěných domků, které mají nájemní smlouvu na 99 let.

Místní obyvatelé, mezi které do roku 1994 patřil i známý britský filmař Derek Jerman, mají z prodeje velké obavy.

Video: YouTube
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy