Přátelství, které obletělo svět. Nerozlučná dvojka spolu cestuje i jí

lis lis
18. 3. 2023 11:19
Mohammad Arif z Indie našel před rokem zraněného jeřába Antigonina. Od té doby se z muže a největšího žijícího létajícího ptáka stali nerozluční přátelé. Jeřáb ho doprovází na cestách na motorce, a dokonce s ním jí z jednoho talíře.
Jedí spolu z talíře a doprovází se na cestách. Z muže a jeřába se stala nerozlučná dvojka. | Video: Reuters

Když Mohammad Arif z nejlidnatějšího svazového státu Indie Uttarpradéše objevil na své farmě zraněného jeřába Antigonina, ihned ho vzal domů a ošetřil. "Měl zlomenou pravou nohu a silně krvácel. Doma jsme ho ošetřili. Jen jsem projevil svou lidskost, když jsem ho viděl zraněného. Nemohl jsem si pomoct," popsal Ind pro BBC.

Muž si myslel, že až se ptákovi zahojí zranění a bude schopný zase létat, vrátí se ke své ptačí rodině. "Přece jen je to divoký pták, proto mě nenapadlo, že by se mnou zůstal. Nakonec se mnou ale začal žít," vysvětlil Mohammad Arif.

Z muže a jeřába se tak stala nerozlučná dvojka a pták se od něj vzdaluje jen málokdy. "Beru ho s sebou na cesty asi čtyři až pět kilometrů dlouhé. Pak ho vezmu zase zpátky. Vždycky se toulá sám, nikdy ho nepřivazujeme ani nezavíráme do klece. Proto nás neopustil. V některých dnech odlétá, ale vždy se vrací při západu slunce. Přátelství potřebuje svobodu," uzavřel Ind.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy